Ukraina: O prawie 1/4 stopniał majątek najbogatszych

PAP
29-05-2014, 21:19

O prawie jedną czwartą - 23,6 proc. - zmniejszył się w porównaniu z ubiegłym rokiem majątek stu najbogatszych obywateli Ukrainy - podał w czwartek "Forbes Ukraina". Liderem listy najbogatszych pozostaje Rinat Achmetow z majątkiem szacowanym na 11 mld dolarów.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Achmetow, właściciel koncernu SKM, stracił jednak w porównaniu z ubiegłym rokiem 4,2 mld dolarów (czyli 27,3 proc.).

Drugie miejsce w rankingu zajmuje Wiktor Pinczuk, którego biznes obejmuje metalurgię, energetykę i media. Jego majątek ukraiński "Forbes" szacuje na 3 mld dolarów; rok temu było to 3,8 mld dolarów.

Na kolejnych miejscach znaleźli się partnerzy biznesowi Ihor Kołomojski i Hennadij Boholubow, specjalizujący się w bankowości, branży hutniczej i mediach. Boholubow jako jedyny z najbogatszych Ukraińców powiększył swój majątek - o 0,3 mld dolarów do 2 mld dolarów. Wartość majątku Kołomojskiego, który obecnie jest gubernatorem obwodu dniepropietrowskiego, spadła o jedną czwartą, do 1,8 mld dolarów.

Na szóstym miejscu w rankingu uplasował się zwycięzca wyborów prezydenckich Petro Poroszenko. Jego majątek "Forbes Ukraina" ocenił na 1,3 mld dolarów; rok temu było to 1,6 mld dolarów.

W światowym rankingu, który "Forbes" opublikował w kwietniu, Achmetow zajął 92. miejsce i jego majątek szacowano wówczas na 12,2 mld dolarów. Rok wcześniej doniecki oligarcha zajmował miejsce 42. Poroszenko w tegorocznym światowym rankingu zajął miejsce 1338., podczas gdy rok temu był na 931. miejscu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Ukraina: O prawie 1/4 stopniał majątek najbogatszych