Ukraińcy żegnają się z drobnymi

opublikowano: 01-10-2019, 12:14

Dzisiaj z obiegu wyszły ukraińskie monety o najniższych nominałach. Narodowy Bank Ukrainy liczy, że operacja da prawie 100 mln UAH oszczędności rocznie.

Od dziś nie można już w płatnościach gotówkowych używać monet o nominałach 1, 2 i 5 kopiejek – informuje na swojej stronie Narodowy Bank Ukrainy (NBU). Obowiązywać zaczyna zasada zaokrąglania kwot płatności gotówkowych za towary i usługi) do 10 kopiejek.

Najmniejsze nominały będzie można jeszcze przez najbliższe trzy lata wymieniać na wyższe w NBU oraz w oddziałach banków komercyjnych Oschadbank, PrivatBank i Raiffeisenbank Aval.

Trzy najdrobniejsze monety zostały wprowadzone do obiegu w latach 90. zeszłego wieku, kiedy kurs ukraińskiej waluty był około 100 razy wyższy, niż obecnie. 13 lat temu 1 UAH była warta 1,56 zł, teraz – niespełna 0,17 zł. A to oznacza, że wartość żadnej z najdrobniejszych monet będących do wczoraj w obiegu na Ukrainie nie przekraczała nawet wartości 1 grosza.

Wycofanie ich z obiegu ma przynieść NBU niemałe oszczędności. Bankowcy liczą, że dzięki „obniżeniu kosztów związanych z produkcją i przetwarzaniem monet o małych nominałach” uda się zaoszczędzić” rocznie ponad 90 mln UAH, czyli prawie 15 mln zł.

Operacja wycofania najdrobniejszych monet to element szerszego planu porządkowania ukraińskiego systemu środków płatniczych. Ich liczba ma być docelowo zredukowana z 17 do 12 nominałów (sześciu monet i sześciu banknotów). Stopniowo wycofywana z obiegu ma być np. moneta o nominale 25 kopiejek.

25 października tego roku NBU planuje wprowadzić natomiast nowy banknot o wartości nominalnej 1 tys. UAH.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu