Ulepszony JPK czeka na korektę

13-02-2017, 22:00

Podatki: Po zmianie aplikacji do przesyłania informacji o ewidencji VAT podatnicy nie mogą skorygować wcześniejszych błędów. MF pracuje nad poprawą systemu

Podatnicy mają poważny problem. Rozwiązanie powinno podsunąć im Ministerstwo Finansów (MF), jednak wciąż nie mogą się tego doczekać. Kłopot w tym, że wielkimi krokami zbliża się termin obowiązku podatkowego, z którego niektórzy mogą nie wywiązać się właściwie bez pomocy resortu. Ta data to 27 lutego, dzień przesłania fiskusowi informacji o ewidencji zakupu i sprzedaży prowadzonej dla rozliczeń podatku od towarów i usług (VAT). Zobowiązani do tego podatnicy muszą przekazać takie dane drogą elektroniczną w postaci odpowiadającej strukturze logicznej Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).

W tym przypadku chodzi o JPK_VAT, plik znany dużym firmom, które z tym obowiązkiem mierzą się od połowy 2016 r., kiedy wprowadzono obowiązek przekazywania online danych podatkowych i księgowych na żądanie MF. JPK_VAT to jednak plik wymagany bez wezwania, w terminie składania deklaracji VAT, czyli do 25. dnia każdego miesiąca — i musi się z nią zgadzać. W lutym 2017 r. wyjątkowo jest na to dwa dni więcej, gdyż termin wypada w sobotę, przy czym do wywiązania się z obowiązku służy już aplikacja zaktualizowana 1 lutego, czyli wersja inna od poprzedniej, co wywołało zamieszanie i niepokój przedsiębiorców.

Kilkanaście zmian

Problemem nie jest fakt wprowadzenia kilkunastu zmian (niektórych słusznych) w strukturze, lecz to, że dokument w poprzednim wariancie nie jest przyjmowany w systemie. Dla składania bieżących informacji to nie kłopot. Schody zaczną się, gdy podatnik będzie musiał skorygować poprzednie dane, np. dla naprawienia błędu lub uwzględnienia zdarzeń, które nastąpiły po danym okresie rozliczeniowym i mają wpływ na jego wynik. Obecnie za ostatni grudzień, a także za wcześniejsze miesiące z okresu od lipca 2016 r. trudno złożyć korektę, gdyż obecna wersja pliku, JPK-VAT (2), zawiera nowe obowiązkowe dane, jak np. numer identyfikacji podatkowej (NIP) kontrahenta czy data zakupu.

— Załóżmy, że firma ma wielu kontrahentów, popełniła błąd w rozliczeniach i musi to poprawić. Powinna podać ich NIP-y i datę sprzedaży. Jeżeli ich nie ma, korekty nie złoży, a system nie przyjmie pliku z polami pustymi, których wypełnienie jest wymagane. Do tej pory do skorygowania deklaracji złożonej w starym wariancie podatnicy używali takiego samego wzoru — wyjaśnia Andrzej Tajchert, partner w zespole ds. doradztwa informatycznego w KPMG w Polsce.

Według niego taka sama log ika powinna być zastosowana do JPK_VAT. — Każda korekta — czy błędów czy danych — powinna być dokonana w starej strukturze — podkreśla Andrzej Tajchert.

Resort ulepsza

Jarosław Oleśniewicz, inspektor kontroli skarbowej w MF na jednym ze spotkań z przedsiębiorcami zapowiedział, że trwają prace nad rozwiązaniem sytuacji.

Według roboczych uzgodnień, system ma obsługiwać także pliki w wariantach już nieobowiązujących,służących do składania korekt. Na razie nie wiadomo, kiedy tak będzie. Przedstawiciel MF przyznał, że wprowadzenie JPK to rewolucja i jest w nim „sporo punktów, na których można się potknąć”. Przypomniał, że w tym miesiącu małe i średnie firmy po raz pierwszy będą musiały przekazać JPK_VAT, i wyjaśnił, że prawo nie wymaga, aby dane były przesłane w jednym pliku.

— Jeżeli podatnik prześle dane w kilku plikach z kilku prowadzonych działalności objętych jednym rozliczeniem VAT, my je scalimy — dodał Jarosław Oleśniewicz. Niemniej, jeśli to możliwe, resort zwraca się z prośbą o jeden plik, do czego może się przydać rozwiązanie przygotowane przez MF. Nie jest ono doskonałe — trwają prace nad ulepszeniem.

Kogo nie obejmuje JPK_VAT od 2017

Mikroprzedsiębiorstwa

• mniej niż 10 pracowników

• obrót netto w złotych do 2 mln EUR

• suma aktywów w złotych do 2 mln EUR

Zatrudnienie Kwoty Szacowanie

• wyrażone w EUR wielkości przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy

Aby być mikroprzedsiębiorcą, trzeba spełnić dwa z trzech kryteriów, w tym obowiązkowo średnioroczne zatrudnienie, w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych. Jeśli podmiot nie prowadzi ksiąg elektronicznie, nie ma obowiązku przekazania JPK_VAT. Mikroprzedsiębiorcy będą składać JPK_VAT od 2018 r.

• w przypadku przedsiębiorcy działającego krócej niż rok jego przewidywany obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, a także średnioroczne zatrudnienie oszacowuje się na podstawie danych za ostatni okres, udokumentowany przez przedsiębiorcę

*w co najmniej jednym z dwóch lat obrotowych. Źródło: Prezentacja MF na konferencję Sage „Odprawa przed JPK”

Kogo obejmuje JPK_VAT od 2017

Małe podmioty

• mniej niż 50 pracowników

• obrót netto w złotych do 10 mln EUR

• suma aktywów w złotych do 10 mln EUR

Ustalenie kryteriów*

• w przeliczeniu na pełne etaty • nie uwzględnia się pracowników przebywających na urlopach: macierzyńskich, na warunkach urlopu macierzyńskiego, ojcowskich, rodzicielskich i wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego

Średnie podmioty

• mniej niż 250 pracowników

• obrót netto w złotych do 50 mln EUR

• suma aktywów w złotych do 43 mln EUR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Ulepszony JPK czeka na korektę