Ulubiona marka? Tania

opublikowano: 09-11-2016, 22:00

Ekonomiczność, małe spalanie i tani serwis są najważniejsze przy zakupie samochodu. Wskazało je 42 proc. rodaków. Dla prawie co trzeciego (29 proc.) liczy się cena. Niewiele mniej, bo 28 proc., wymaga bezawaryjności. „AUTOwybory Polaków” to badanie zrealizowane przez instytut Millward Brown na zlecenie Exact Systems, firmy kontrolującej części samochodowe.

— Marka auta, jego wygląd i wielkość są istotne dla tylko co czwartego kierowcy w Polsce. Najistotniejsze jest to, co się wiąże bezpośrednio z ceną pojazdu i jego eksploatacji. Nie ma pod tym względem znaczących różnic między kupującymi samochody nowe i używane. Ciekawe jest to, że zaledwie co szósty Polak zwraca uwagę, czy części zamienne do auta są dostępne i tanie — mówi Jacek Opala, dyrektor rozwoju sprzedaży w Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.

Konkretna kwota za samochód jest nieco ważniejsza dla kupujących nowy pojazd (31 proc. w porównaniu z 28 proc. kupujących używany). Wymieniana na trzecim miejscu bezawaryjność wiąże się nie tylko z niższymi kosztami eksploatacji, ale też z bezpieczeństwem. Na kolejnych pozycjach pod względem ważności przy zakupie samochodu Polacy wymieniają: markę (co czwarty), wygląd i stylistykę (co piąty) i wielkość (18 proc.). Kupujący samochód na rynku wtórnym zwracają dodatkowo uwagę na wiek (16 proc.) i przebieg samochodu (12,5 proc.). Informacji o samochodach — związanych z zakupem, eksploatacją i naprawą — większość badanych (63 proc.) szuka w internecie. Szczególnie popularne są fora tematyczne, z których korzysta aż 44 proc. badanych, i portale motoryzacyjne (28 proc.). Drugim źródłem informacji są znajomi i rodzina (38 proc.). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu