Unia to nie wszystko

Andrzej Kalwas
opublikowano: 30-07-2009, 00:00

W poszukiwaniu dobrych wzorów biznesowych czy prawnych, które mogą sprawdzić się na polskim gruncie, czasami warto wyjść poza Unię Europejską. Przykładem może być arbitraż, który — chociaż z roku na rok staje się w Polsce coraz bardziej popularny — stosowany jest u nas w znacznie mniejszej skali, niż w rozwiniętych krajach azjatyckich.

Na przykład w Singapurze sądownictwo polubowne nie tylko stało się najpopularniejszym sposobem rozstrzygania sporów gospodarczych, ale jest promowane przez państwo. Nikomu nie przyszłoby tam do głowy, by traktować je jako rodzaj konkurencji w stosunku do sądów powszechnych. Tymczasem w Polsce nie wszyscy i nie zawsze pamiętają, że wyrok w postępowaniu arbitrażowym ma taką samą moc prawną jak wydany przez sąd powszechny.

Rozwijająca się współpraca polskiego biznesu z takimi azjatyckimi tygrysami, jak Singapur, Malezja, Kuwejt czy Zjednoczone Emiraty Arabskie przyczynia się do większej popularności arbitrażu i mediacji także u nas. Do korzystnych rozwiązań najłatwiej przekonać się, poznając je praktycznie. Dlatego dla przedsiębiorców działających na wspomnianych rynkach tak ważne jest niedawne porozumienie sądu arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej z jego odpowiednikiem w Dubaju. Pozwoli ono szeroko stosować arbitraż i mediację w kwestiach związanych z inwestycjami i obrotem gospodarczym między Polską a Emiratami.

Andrzej Kalwas

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Kalwas

Polecane