Unia uczy izby branżowe

Monika Niewinowska
opublikowano: 17-12-2001, 00:00

Na początku grudnia odbył się pierwszy etap warsztatów pod hasłem „Izba i jej usługi w Internecie”. Szkolenie realizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą odbywa się w ramach realizacji międzynarodowego programu CAPE, którego celem jest wzmocnienie izb przemysłowo-handlowych z Europy Środkowej i Wschodniej w procesie integracji z Unią. CAPE jest inicjatywą Eurochambres, finansowaną z programu UE Phare. Bierze w nim udział 10 państw kandydujących.

Pierwsza część programu CAPE zakłada wspólną realizację projektów kandydackich przez izby pochodzące z uczestniczących w nim krajów. Podejmowane działania dotyczą wzmocnienia reprezentacji i public relations izb, wykorzystania przez nie technologii informatycznych, a także utrzymania jakości i podstawowych standardów w ich działalności oraz zarządzaniu.

Druga część programu przewiduje przekazywanie izbom niezbędnej wiedzy oraz instrumentów, które mają być pomocne w informowaniu przedsiębiorców o regulacjach prawnych obowiązujących w UE. Na etap ten składają się trzy elementy. Pierwszym z nich będzie przygotowanie analizy stanu przygotowań środowiska biznesu do akcesji. Zostanie ona opracowana na poziomie każdego z 10 krajów kandydackich. Obowiązującym narzędziem badań będzie ankieta, przeprowadzona wśród firm dwukrotnie, w odstępie jednego roku. Po opracowaniu danych uzyskanych w pierwszym etapie uczestnicy szkolenia przekażą posiadaną wiedzę poprzez cykl seminariów do izb gospodarczych oraz ich członkom. Zakłada się też przeprowadzenie prezentacji czterech temtów: reprezentacja interesów biznesu wobec UE, zasoby informacyjne o UE, polityka regionalna i fundusze strukturalne oraz standardy jakościowe UE i znakowanie wyrobów. CAPE II zakończy się stażem szkoleniowym dla koordynatorów programu, który odbędzie się w przedstawicielstwach izb gospodarczych krajów UE w Brukseli. Realizacja wszystkich zadań odbywać się będzie pod czujnym okiem ekspertów z Unii Europejskiej.

Koordynatorzy programu CAPE twierdzą, że przedstawiciele poszczególnych izb przemysłowo- -handlowych są chętni do zdobywania wiedzy pomagającej pokonać drogę do UE.

— Środowisko biznesu już od kilku lat stara się przybliżyć polskim przedsiębiorcom czekające nas już niedługo realia. Odbywa się to m.in. przez kontakty partnerskie z izbami zagranicznymi. Wszystkie izby prowadzą też rozwiniętą działalność informacyjną dla swoich członków. Organizują programy szkoleniowe z wykorzystaniem unijnych środków pomocowych — mówi Katarzyna Grzejszczyk, koordynator programu CAPE z KIG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu