Unia walutowa zmierza ku katastrofie

DI
opublikowano: 11-07-2013, 00:00

Heiner Flassbeck, były niemiecki wiceminister finansów, w wywiadzie dla „Polityki” skrytykował politykę gospodarczą Niemiec.

Jego zdaniem, dopóki wszyscy oszczędzają, a nie inwestują, globalna gospodarka nie wyjdzie z kryzysu. Niemiecka polityka ograniczania płac i cięć budżetowych w większości państw europejskich zawodzi. Przełomu nie widać, a to oznacza, że unia walutowa zmierza ku katastrofie.

— Jeżeli ta polityka będzie kontynuowana, to za 2-3 lata euro będzie trupem. Jakiś kraj wystąpi, a za nim pójdą następne. (…) Żadna demokracja nie udżwignie bezrobocia na poziomie 25 proc. A tak jest w Grecji, Hiszpanii, Portugalii. Wszystkie kraje objęte programem naprawczym są w sytuacji tragicznej. (...). Nie przechodzą żadnego dostosowania. Wykrwawiają się bez większego sensu. Nie da się spłacać długów, mając 25 proc. bezrobocia — twierdzi Heiner Flassbeck.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu