Unicef tworzy hub dla start-upów

W Polsce powstanie społeczność, która będzie odpowiadała na konkretne problemy humanitarne, a przy okazji rozwijała przedsiębiorczość i technologie

Polska chce zapisać kolejną kartę w księdze dziejów pomagania dzieciom. Kontynuując misję Ludwika Rajchmana, polskiego bakteriologa i działacza społecznego, który uchodzi za jednego z pomysłodawców i założycieli UNICEF, czyli Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, krajowy oddział organizacji stworzy pierwszy w tej części Europy hub innowacyjnej dobroczynności.

UNICEF jest aktywny w 190 krajach i działa w różnych obszarach, ale
skupia się na pomocy najmłodszym. W latach 2014-17 organizacja zapewniła m.in.
szczepionki na odrę dla 176 mln dzieci na świecie, a 59 mln dostarczyła
materiały edukacyjne. Polski oddział chce uruchomić pokłady dobroczynnej
kreatywności w polskich koncernach i start-upach, żeby zmaksymalizować pomoc.
Zobacz więcej

GLOBALNA MARKA:

UNICEF jest aktywny w 190 krajach i działa w różnych obszarach, ale skupia się na pomocy najmłodszym. W latach 2014-17 organizacja zapewniła m.in. szczepionki na odrę dla 176 mln dzieci na świecie, a 59 mln dostarczyła materiały edukacyjne. Polski oddział chce uruchomić pokłady dobroczynnej kreatywności w polskich koncernach i start-upach, żeby zmaksymalizować pomoc. Fot. ARC

Ambasada Dobrej Woli UNICEF jest platformą, dzięki której polskiemu biznesowi łatwiej będzie zaangażować się w działalność pomocową i dzielić dobrymi pomysłami. Organizacja zaprasza do współpracy nie tylko korporacje, ale przede wszystkim start-upy, czyli firmy, które często nie posiadają dostatecznych zasobów, żeby realizować wielkie projekty pomocowe, ale mają świeże pomysły, otwartość i ciekawość.

Na początek odbędą się warsztaty i konkursy dla programistów oraz społeczności akademickiej. Do głosu dojdą też liderzy biznesu i przedstawiciele mediów, którzy podzielą się wiedzą i usłyszą, jak firmy i społeczeństwo mogą zaangażować się w efektywne pomaganie. Później przyjdzie pora na pracę nad konkretnymi rozwiązaniami pomocowymi. UNICEF chce skorzystać z innowacyjnych pomysłów polskich specjalistów, a im samym dać możliwość praktycznego udziału w dobroczynnych projektach.

— W ramach Ambasady Dobrej Woli chcemy włączyć do naszej misji start-upy i technologie, wspierając je naszą marką oraz doświadczeniem w dobrym pomaganiu — mówi Anna Krystecka, dyrektor ds. fundraisingu biznesowego UNICEF Polska.

Krajowy oddział zamierza zbudować społeczność, w której start-upy będą miały gwarancję dokonania realnej zmiany w życiu potrzebujących. Inspiracją jest globalny UNICEF Innovation Fund, który wyszukuje start-upy z krajów rozwijających się i angażuje je w tworzenie nowych metod pomagania dzieciom. Fundusz ma już w portfolio 72 inwestycje w 42 krajach. W tym roku wesprze 20 firm.

— Uważamy, że dzięki potencjałowi innowacyjności start-upy mogą z jednej strony pomóc nam skuteczniej pozyskiwać pieniądze na pomoc dzieciom w krajach rozwijających się, a z drugiej przyczynią się do rozwiązania konkretnych problemów humanitarnych na Ukrainie, w Bułgarii czy Rumunii. By odpowiedzieć na te dwa wyzwania, zorganizujemy dla nich spotkania i międzynarodowe konkursy, angażując ich w inicjatywy społeczne — tłumaczy Anna Krystecka.

Ambasada Dobrej Woli jest nowym projektem, więc baza partnerów jest dopiero budowana. UNICEF konsultował już jednak projekt z biznesem na etapie koncepcyjnym i nie obawia się o brak zainteresowania. UNICEF Polska ogłosił, że do grona ambasadorów dobrej woli, czyli osób, które użyczają swój wizerunek, żeby wspierać działania organizacji, dołączyła tenisistka Agnieszka Radwańska. Na liście ambasadorów są m.in. Robert Lewandowski, Artur Żmijewski i Majka Jeżowska. Organizacja podsumowała też dotychczasowe projekty z biznesem, które realizuje w ramach czterech programów. W ubiegłym roku przeprowadziła m.in. projekt edukacyjny wspólnie z producentem wody Cisowianka, angażujący 75 tys. uczniów. Zebrano w ten sposób pieniądze na zakup 233 pomp wodnych w Afryce. UNICEF podpisał także pierwsze globalne partnerstwo z polską firmą. Sponsorowana przez obuwniczego potentata ekipa kolarska CCC Team wystartuje w najważniejszych wyścigach na świecie z logo UNICEF na koszulkach. © Ⓟ

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy