UOKiK ostro krytykuje ustawę refundacyjną

AT
opublikowano: 18-03-2011, 00:00

Zamknięcie drogi

Zamknięcie drogi

do rabatów na leki godzi

w konsumentów

— ostrzega prezes urzędu.

Nie cichnie burza wokół projektu ustawy o refundacji leków. Właśnie przeniosła się do Sejmu, gdzie drugie czytanie stało się pretekstem do ostrej wymiany zdań.

— Trudno wierzyć w zapewnienia pani minister zdrowia, że ustawa jest dobra, skoro krytykują ją takie autorytety prawne jak prof. Paweł Sarnecki —mówi Bolesław Piecha (PiS), członek komisji zdrowia.

Na ustawie suchej nitki nie zostawia nie tylko opozycja, ale nawet Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

— Popieramy likwidację patologii na rynku sprzedaży leków refundowanych. Jednak zmiany nie powinny zagrażać rozwojowi konkurencji, ani godzić w uczestników rynku, przede wszystkim konsumentów — mówi Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK.

Nie podoba jej się przede wszystkim plan wprowadzenia sztywnych marż i cen na leki refundowane.

— Takie rozwiązanie przeczy zasadom wolnego rynku, ponieważ hurtownie i apteki zostaną pozbawione możliwości konkurowania w granicach dopuszczonych dziś przez prawo. Nawet jeśli hurtownik lub aptekarz będzie miał możliwość i chęć sprzedaży leku z niższą marżą, nie będzie mógł tego zrobić — tłumaczy Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

W efekcie pacjenci zapłacą więcej za droższe lekarstwa, co ograniczy dostęp do leczenia głównie osobom najbiedniejszym.

— Zamknięcie drogi do udzielania rabatów jest posunięciem antykonsumenckim, które stoi w sprzeczności z celem projektowanej regulacji, czyli zwiększeniem dostępu do leków — uważa prezes UOKiK.

Proponuje wprowadzenie marż maksymalnych. Dzięki czemu konsumenci mieliby możliwość zakupu tańszych leków po cenach poniżej ustalonych nieprzekraczalnych stawek.

Projekt ustawy, mimo krytyki, idzie przez Sejm jak burza. W przyszły czwartek czeka ją głosowanie. Później trafi do Senatu.

— Jedyną szansą na odrzucenie ustawy jest skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego — mówi poseł Bolesław Piecha.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu