Upadłe standardy

Janusz Lewandowski
opublikowano: 13-07-2009, 00:00

Paweł Olechnowicz w Lotosie przetrwał, ale Jerzy Pruski z PKO BP wyleciał. Polityka remisuje z gospodarką, a z publicznymi mediami jest na minusie. Nie jest to korzystny wynik w czasach, gdy świętym przykazaniem dla rządu powinno być "nie szkodzić"! Po dwudziestu latach przemian jesteśmy od odpolitycznienia gospodarki i mediów równie daleko, jak w rankingach wolności gospodarczej i otoczenia przyjaznego dla biznesu.

Ideał jest znany. To profesjonalny korpus służby cywilnej, stabilizujący administrację i zmniejszający szkodliwość kolonizowania urzędów przez zmieniające się ekipy rządzące. Karuzela na szczytach jest zjawiskiem globalnym, które w 1829 r. opatentował pod nazwą "spoils system" prezydent Andrew Jackson. Gruntownie przewietrzył wówczas Biały Dom, pod pretekstem wyrugowania zasiedziałych notabli. Przyjęło się to w całym świecie i nie ma na to rady.

Służba cywilna z prawdziwego zdarzenia cywilizuje administrację i więcej nie można od niej oczekiwać. Tak samo minimalistyczny jest ideał profesjonalizacji zarządzania w sektorze publicznym. Konkursy i kontrakty menedżerskie uszlachetniają, dają ciągłość i względną autonomię, ale nie ubezpieczają od pokusy nomenklatury. W roku 2009 praktyka urąga nawet tak skromnym standardom kapitalizmu politycznego. Przez dwie minione dekady widziałem tyle niespełnionych obietnic, że w odmianę obyczajów już nie uwierzę…

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Janusz Lewandowski

Polecane