Urodzeni latem są zdrowsi i wyżsi

AD, The Daily Mail
opublikowano: 12-10-2015, 18:08

Dzieci urodzone w czerwcu, lipcu i sierpniu są silniejsze i osiągają wysoki wzrost jako dorośli – udowadniają badania naukowców z Uniwersytetu w Cambridge.

Ekipa pod przewodnictwem dra Johna Perry’ego z Uniwersytetu Cambridge oparła swój wniosek na badaniu historii zdrowia 450 tys. dzieci urodzonych w Wielkiej Brytanii zgromadzonych przez Biobank. Zaobserwowali, że te urodzone w miesiącach letnich  były w dzieciństwie silniejsze zdrowotnie oraz wyrastały na wysokich dorosłych. Fenomen ten naukowcy tłumaczą dużą ilością słońca dostarczaną im w okresie prenatalnym, a co za tym idzie większą ilością naturalnej witaminy D.

Zobacz więcej

Flickr/Thomas Pompernigg CC BY 2.0

Dodatkowo badanie wykazało, że dziewczynki urodzone latem, później wchodzą w okres dojrzewania, przez co obniża się u nich ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby serca i raka piersi.

Z kolei u dzieci urodzonych jesienią i zimą zaobserwowano częstszą zapadalność na alergie pokarmowe i astmę. Alergie pokarmowe wynikają ich zdaniem również z niedoborów witaminy D i słońca, zaś astma - z rzadszego przebywania kobiet w zimowej ciąży na świeżym powietrzu i większej ekspozycji na kurz domowy.

- Nie znamy jeszcze dokładnie mechanizmów regulujących te zależności, ale mamy nadzieję, że dalsze badania nad wpływem witaminy D na rozwój płodu będą się toczyć - mówi dr John Perry.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD, The Daily Mail

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy