USA: Dane o inflacji wywołały wyprzedaż

(Marek Druś)
20-04-2005, 22:15

Lepsze niż oczekiwano wyniki Intela i Caterpillar nie zdołały poprawić nastrojów na amerykańskich rynkach akcji. Skutecznie popsuły je natomiast najnowsze dane o inflacji w USA, które obudziły obawy bardziej ‘jastrzębiej’ polityki Fed. Ostatecznie przełożyło się to na spadki indeksów większości giełd.

Lepsze niż oczekiwano wyniki Intela i Caterpillar nie zdołały poprawić nastrojów na amerykańskich rynkach akcji. Skutecznie popsuły je natomiast najnowsze dane o inflacji w USA, które obudziły obawy bardziej ‘jastrzębiej’ polityki Fed. Ostatecznie przełożyło się to na spadki indeksów większości giełd.

Dow Jones spadał na zamknięciu sesji o 1,14 proc. Indeks ustanowił kolejne tegoroczne minimum, znalazł się najniżej od 6 miesięcy. Nasdaq stracił w środę 0,96 proc. wartości, a S&P500 poszedł w dół o 1,33 proc.

Dane o inflacji w USA miały w ostatnich dniach największy wpływ na nastroje inwestorów. We wtorek poprawiła je wiadomość o niższym niż oczekiwano inflacji bazowej cen produkcji sprzedanej. W środę pogorszyła je wiadomość o wyższej niż prognozowali ekonomiści inflacji bazowej cen detalicznych. Co gorsza, wzrosły one najmocniej od dwóch i pół roku. Wywołało to obawy zdecydowanych działań Fed. Inwestorzy zaczęli znów pozbywać się akcji.

Kurs Intela wyraźnie wzrósł po tym, gdy potentat rynku mikroprocesorów poinformował o wyższych od prognozowanych przez rynek wynikach kwartalnych. Papiery innych spółek branży półprzewodnikowej jednak staniały, indeks Philadelphia Semiconductor spadł o ponad 2 proc. Podobnie było w przypadku średniej Dow Jones. Kurs Caterpillar rósł o ponad 4 proc. Nie miało to jednak znaczenia, bo spółki, których kursy rosły, można było policzyć na palcach jednej ręki.

Mocno spadł kurs Morgan Stanley. Przedłużający się konflikt w zarządzie banku powoduje, że opuszczają go najlepsi fachowcy. W środę poinformowano o przejściu do Deutsche Banku ośmiu traderów zajmujących się papierami skarbowymi.

Wbrew dominującym na rynkach nastrojom mocno podrożały akcje Yahoo! Zdecydowały o tym bardzo dobre wyniki kwartalne spółki. W górę poszły także kursy Google i eBay, który poda wyniki po zakończeniu sesji.

W oczekiwaniu na dobre wiadomości o kwartalnych wynikach zdrożały także akcje Motoroli.

MD

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / USA: Dane o inflacji wywołały wyprzedaż