USA przegrały wojnę z UE

Małgorzata Grzegorczyk
12-11-2003, 00:00

WTO stwierdziła, że amerykańskie cła na import stali są niezgodne z jej przepisami. Jeśli USA się z nich nie wycofają, czeka je zemsta UE.

Światowa Organizacja Handlu (WTO) podtrzymała wcześniejszą decyzję, zgodnie z którą USA nielegalnie wprowadziły w marcu 2002 r. sięgające nawet 30 proc. cła na import stali.

Waszyngton musi teraz zdecydować, czy faktycznie przedłużyć okres obowiązywania taryf do marca 2005 r. czy znieść obciążenia. W pierwszym przypadku Unia Europejska na pewno, a inne poszkodowane kraje (Japonia, Korea Południowa, Chiny, Brazylia, Szwajcaria, Norwegia i Nowa Zelandia) być może wprowadzą w odwecie sankcje na towary importowane z USA. UE przedstawiła już nawet listę produktów obejmującą motocykle Harley-Davidson, owoce cytrusowe i wyroby tekstylne, które zamierza wysoko oclić. Koszty amerykańskich eksporterów mogłyby sięgnąć 2,2 mld USD (8,8 mld zł) rocznie. Sankcje weszłyby w życie w grudniu.

To nie jedyny konflikt między światowymi mocarstwami. UE przygotowuje sankcje wobec USA w związku z inną wygraną w WTO sprawą: chodzi o zwolnienia podatkowe przyznawane amerykańskim eksporterom. Od marca mają obowiązywać w UE 5-proc. cła na towary z USA, które co miesiąc będą rosły. Z początkowych 200 mln USD dojdą do 4 mld USD (15,9 mld zł).

Cła na stal wprowadził prezydent George W. Bush. Zrobił to wbrew swoim doradcom gospodarczym i sądzono powszechnie, że chodziło o zdobycie elektoratu w stanach związanych z branżą stalową. Obecnie, przed wyborami w listopadzie 2004 r., argument o zdobywaniu głosów nabiera jeszcze większej wagi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / USA przegrały wojnę z UE