USA: rośnie aktywność w przemyśle, spada w usługach

ARŻ
opublikowano: 23-11-2021, 16:06

Wstępny listopadowy odczyt indeksu PMI dla sektora przemysłowego w USA wzrósł w porównaniu z poprzednim miesiącem, zaś dla sektora usług okazał się niższy.

Indeks PMI dla przemysłu wzrósł miesiąc do miesiąca z 58,4 do 59,1 pkt. Analitycy oczekiwali odczytu na poziomie 59 pkt.

Indeks PMI dla sektora usług spadł z 58,7 pkt w październiku do 57 pkt w listopadzie. Ekonomiści spodziewali się, że wskaźnik wzrośnie do 59,1 pkt.

Wspólny indeks badający aktywność sektorów usługowego i przemysłowego spadł 57,6 pkt w październiku do 56,5 pkt w połowie listopada. Odczyt powyżej 50 wskazuje na ożywienie.

Wskaźnik cen producenckich wzrósł do 78,1 pkt i był najwyższy w historii badań prowadzonych od 2009 roku. Wzrost kosztów ponoszony przez wytwórców dóbr jest przenoszony na konsumentów, co wskazuje, że inflacja może utrzymywać się na wysokim poziomie dłużej niż oczekiwano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane