USA wracają na szczyt

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 11-03-2021, 12:17

Niższe od oczekiwań lutowe dane o inflacji w USA, oddalające obawy o zmianę w podejściu Fed do polityki monetarnej, w połączeniu z przepchnięciem przez Kongres pakietu fiskalnego o wartości 1.9 bln USD były pozytywną mieszanką dla ryzykownych aktywów. W efekcie przemysłowy Dow Jones wszedł w środę na nowy szczyt, a S&P500 ruszył w kierunku 4000 pkt.

Brak większych komplikacji jeśli chodzi o front walki z pandemią i szczególnie sprawny w USA proces szczepień wpisują się w scenariusz pozostawania indeksów w trendzie wzrostowym. Istotne w tym względzie będą nowe środki, które jeszcze w tym miesiącu bezpośrednio popłyną do Amerykanów. Ci deklarują bowiem, że część z nich przeznaczą na zakup akcji. Patrząc na wyniki i perspektywy spółek przemysłowych te cały czas radzą sobie dobrze. Nadzieje na odbudowę gospodarczą i wychodzenie z pandemii powinny natomiast wspierać tradycyjne branże. Nie tylko sektor finansowy i przemysł – ten ostatni dodatkowo stymulowany będzie przez wzrost wydatków infrastrukturalnych – ale i biznesy, które najmocniej ucierpiały podczas pandemii. Branża lotnicza, czy hotelarstwo powinny radzić sobie coraz lepiej.

W czwartek wydarzeniem dnia będzie kończące się posiedzenie EBC. O ile śladem innych banków centralnych na początku 2021 roku nie należy spodziewać się zmiany parametrów polityki monetarnej, to jednak konferencja po posiedzeniu może okazać się ciekawa. Poziom kursu walutowego na obecną chwilę nie powinien być zmartwieniem dla europejskich bankierów centralnych. Christine Lagarde komunikowała już zaniepokojenie rozwojem sytuacji na rynku długu i wzrostem rentowności. Można oczekiwać zatem, że w przeciwieństwie do Powella, będzie ona wykazywała się większą troską o ten aspekt i werbalne zasygnalizowanie tego może mieć miejsce. W przypadku materializacji takiego scenariusza, pojawi się kolejny argument za uspokojeniem sytuacji na rynku długu, co powinno być pozytywnie odbierane przez rynek akcyjny.

W związku z poprawą nastojów dolar koryguje się, a kurs EURUSD podchodzi pod 1.20. W gronie G10 najwięcej zyskują waluty surowcowe wspierane przez pakiet fiskalny w USA. Ropa naftowa wraca powyżej 65 USD za baryłkę WTI dzięki lepszym nastojom. Podobnie odbijają notowania złota, choć w tym przypadku wytłumaczenie nie jest już tak oczywiste. Notowania żółtego metalu najsilniej obecnie pozostają skorelowane z kursem EURUSD i dolarem. Z tego powodu złoto zyskuje po niższych danych o inflacji czy w obliczu odbicia cen akcji.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane