Uwaga na Brexit!

WST, The Economist
opublikowano: 21-06-2012, 20:15

Szanse na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w ciągu kilku kolejnych lat są obecnie wyższe niż kiedykolwiek, można przeczytać na jednym z blogów publikowanych przez The Economist

Jest kilka powodów na realizację takiego scenariusza. Po pierwsze, Brytyjczycy nigdy za bardzo nie kochali Europy. I to mimo faktu, że korzyści ekonomiczne przewyższały koszty. Po drugie, jeśli jeśli członkowie strefy euro pokonają dzielące ich różnice i jeszcze głębiej się zintegrują, to oni sami porzucą Wielką Brytanię, gdyż idea mówi o wspólnym rynku, zaś członkostwo Wielkij Brytanii oparte jest o pewną jego fragmentację i niezależność.

Co prawda premier Cameron i sekretarz skarbu Osborne mogą mówić o „bezlitosnej logice” euro, jednak na szczytach partii Konserwatywnej i Pracy ekonomiczne debaty zdominowane są przez tych, którzy postrzegają Euroland jako swoistą katastrofę i uważają, że mają rację.

Ich pewność ma jednak ma mało wspólnego z ekonomią, bardziej z mizantropią: Brytyjczycy nie lubią na tyle Europy Południowej by zaoferować jej unijne subsydia i dotacje.

Teraz kiedy strefa euro dotknięta jest przez pożar, część eurosceptycznie nastawionych Torysów (wchodzących w skład Partii Konserwatywnej) chce stać na czele straży ogniowej równocześnie blokując zmiany traktatowe zmierzające do wsparcia wspólnej waluty, chyba że Unia Europejska odda część uprawnień kontrolno-dowódczych w ręce Brytyjczyków. To swoista metoda szantażu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, The Economist

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Uwaga na Brexit!