Uzdrowisko naturą malowane

Partnerem publikacji jest Solec-Zdrój
opublikowano: 02-03-2022, 16:38

Największym bogactwem gminy Solec-Zdrój są doskonałe wody mineralne o niezwykłych właściwościach leczniczych, należące najlepszych w Europie i na świecie. Gmina uzdrowiskowa jest położona w południowo-wschodniej części Niecki Nidziańskiej. Pełna lasów, zachwyca przyrodą, czystym powietrzem, licznymi obiektami zabytkowymi, ofertą kulturalną oraz bogatą infrastrukturą.

Solec-Zdrój dzięki swym walorom spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów i kuracjuszy, którzy odnajdą w tym miejscu niepowtarzalną atmosferę dla leczenia i wypoczynku. Znajdują się tutaj: zalew rekreacyjny, szlaki historyczne i przyrodnicze, szlaki spacerowe czy ścieżki rowerowe, a okoliczne lasy nieustannie przyciągają zapalonych grzybiarzy. Nie będą się tu nudzić ani rowerzyści, ani miłośnicy długich spacerów dzięki otoczeniu wyjątkowych krajobrazów uzdrowiska.

Sala widowiskowa w rozbudowanym budynku Gminnego Centrum Kultury w Solcu-Zdroju. W nowoczesnym obiekcie znajdują się też biblioteka, sala wystawiennicza wraz z salą konferencyjną oraz pomieszczenia przeznaczone na działalność GCK.

– Nasza gmina to miejsce aktywnego wypoczynku dla osób w każdym wieku. Niezwykle dużą popularnością cieszą się siłownie plenerowe, ponieważ podczas ćwiczeń turyści mają okazję pooddychać świeżym powietrzem i podziwiać piękno przyrody. Mamy też kompleks basenów mineralnych, które łączą funkcję rekreacyjną z misją leczenia i profilaktyki wielu chorób. Hala basenowa z basenem pływackim, zjeżdżalniami i atrakcjami wodnymi jest idealnym miejscem do aktywnego spędzania czasu dla całych rodzin. Ponadto w sezonie letnim można korzystać z otwartej plaży przy basenie zewnętrznym – mówi Adam Pałys, wójt gminy Solec-Zdrój.

W Solcu warto się również przespacerować alejkami: Aromaterapeutyczną i Magnoliową. Różnorodne gatunki roślin występujące w tym miejscu pozwolą na chwilę relaksu i wyciszenia. Miejscowość Świniary szczyci się drewnianym zabytkowym kościołem pod wezwaniem św. Stanisława z drugiej połowy XVII wieku, natomiast w leżącym na terenie gminy Zborowie można podziwiać zabytkowy zespół pałacowy otoczony pięknym odnowionym parkiem. W tym miejscu wykonano nową wiatę przystankową i altanę, alejki spacerowe z nawierzchni mineralnej oraz zainstalowano urządzenia małej architektury, w tym siłownię zewnętrzną. Poza tym wytyczono dwie ścieżki edukacyjne: przyrodniczą i historyczną wraz z tablicami informacyjnymi. Powstały tam także m.in. łąka ekologiczna, ogród ziołowo-kwiatowy czy murawa piknikowa.

– Teren naszej gminy obfituje też w wiele przydrożnych kapliczek i figurek – dodaje Adam Pałys.

– Niektóre z nich, np. tzw. kapliczka szwedzka pochodząca z XVII wieku, to obiekty unikatowe. Ponadto w Solcu-Zdroju mamy doskonale rozwiniętą bazę noclegową, ciągi spacerowe, obiekty gastronomiczne czy bogatą ofertę imprez kulturalnych. Jednak przede wszystkim mamy ciszę i czyste środowisko, które sprawiają, że do naszej gminy warto przyjeżdżać.

W ramach poszerzania oferty kulturalnej skierowanej do mieszkańców, turystów oraz kuracjuszy odwiedzających gminę, przy współudziale środków zewnętrznych, rozbudowano budynek Gminnego Centrum Kultury w Solcu-Zdroju. W nowoczesnym obiekcie, w pełni przystosowanym dla osób niepełnosprawnych, znajdują się biblioteka, sala wystawiennicza wraz z salą konferencyjną oraz pomieszczenia przeznaczone na działalność GCK.

Wśród pozostałych inwestycji figurują m.in. przebudowa sali gimnastycznej w nowoczesną salę teatralno-kinową, wyposażenie pracowni informatycznych w dwóch szkołach podstawowych leżących na terenie gminy, zwiększenie dostępu do nowoczesnej infrastruktury sportowej i edukacyjnej czy wdrożenie innowacyjnych rozwiązań wpływających na poprawę efektywności i dostępności e-usług.

Adrian Morel

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane