V&S kupił lubuski Polmos

Tadeusz Markiewicz
16-01-2003, 00:00

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) podpisało ze szwedzką firmą Vin & Sprit umowę sprzedaży 85 proc. akcji Lubuskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych Polmos w Zielonej Górze. Wartość transakcji wynosi 129,2 mln zł.

Inwestor zobowiązał się do dokonania w spółce inwestycji w aktywa trwałe wysokości 11 mln zł w ciągu trzech lat od zamknięcia transakcji (...) Zamknięcie transakcji nastąpi po uzyskaniu przez inwestora zgody resortu spraw wewnętrznych — podało MSP.

Grupa Vin & Sprit uzyskała wyłączność na negocjacje w październiku ubiegłego roku. Akwizycja Polmosu stanowi część strategii szwedzkiej grupy, która chce umocnić swoją pozycję na światowym rynku alkoholi i zyskać przyczółek w Polsce.

Polmos Zielona Góra, który produkuje m.in. wódkę Luksusową, jest trzecim pod względem wielkości producentem wódki w Polsce, z udziałem w rynku sięgającym 10 proc.

Sprzedaż Zielonej Góry będzie drugą poważną transakcją w rozdrobnionym sektorze. W 2001 r. francuski Pernod-Ricard za około 70 mln USD kupił drugi pod względem wielkości Polmos w Polsce, producenta Wyborowej — Polmos Poznań.

Vin & Sprit jest ósmym pod względem wielkości producentem alkoholu na świecie. Ponad połowa jego sprzedaży przypada na Absoluta, drugą najpopularniejszą, po Smirnoffie, wódkę na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / V&S kupił lubuski Polmos