W Jelfie zrobiło się gorąco

  • Alina Treptow
opublikowano: 10-01-2013, 00:00

Producent leków wypowiedział pracownikom układ zbiorowy. Zastrzega, że nie po to, by znowu zwalniać.

W farmaceutycznej Jelfie, należącej do grupy Sanitas, zawrzało. Pod koniec zeszłego roku zarząd firmy wypowiedział pracownikom układ zbiorowy. Jak tłumaczy Ireneusz Oracz z zakładowej Solidarności, zaczęły się negocjacje w sprawie nowych warunków zatrudnienia. Pracownicy obawiają się, że decyzja pracodawcy może oznaczać kolejną falę zwolnień. W 2012 r. z producentem leków pożegnało się około 200 osób.

— Jelfa nie planuje w 2013 r. zwolnień grupowych — dementuje przedstawiciel spółki pragnący zachować anonimowość. Zeszłoroczne redukcje były związane z włączeniem Sanitasa do grupy Valeant Pharmaceuticals.

W 2011 r. Kanadyjczycy kupili właściciela Jelfy za około 1 mld zł. — Pakiet socjalny w Jelfie jest rozpasany i spowalnia rozwój. A inwestor patrzy na liczby i wymaga zmian. Są one w interesie Jelfy i jej pracowników. Jeśli uda się poprawić efektywność, inwestor może przenieść produkcję jakiegoś leku do Polski. Dla zakładu w Jeleniej Górze może to oznaczać zajęcie na lata — mówi Michał Pilkiewicz, szef polskiego oddziału IMS Health.

Ekspert konsolidacji

W ciągu ostatnich lat Valeant kupował na potęgę: we wrześniu 2012 r. za 2,6 mld USD (8,1 mld zł) firmę Medicis Pharmaceutical, specjalizującą się w preparatach dermatologicznych, a na początku lutego 2011 r. za 350 mln EUR (1,4 mld zł) PharmaSwiss, firmę zajmującą się sprzedażą, marketingiem i dystrybucją leków w 19 krajach. W marcu 2009 r. za 28 mln USD (78 mln zł) kupił EMO-Farm, producenta maści i żelu do badań ultrasonograficznych, a trzy miesiące wcześniej — dermokosmetyczny Homeofarm z Gdańska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane