W JSW i Bogdance już po wstrząsie

opublikowano: 25-09-2018, 22:00

Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ, radzi kupować akcje górniczych spółek.

Od końca sierpnia do 10 września kurs JSW spadł o 18 proc., by odbić od dna o 9 proc. Kurs Bogdanki osunął się w tym czasie o 16,5 proc., ale straty te zostały już odrobione z nawiązką. Mimo zwyżki walory obu kopalni wciąż są atrakcyjną okazją inwestycyjną, uważa Łukasz Prokopiuk, analityk Domu Maklerskiego BOŚ, który w raportach z 17 września rekomenduje „kupuj”. Akcje JSW wycenia na 100 zł, Bogdanki na 77 zł. Ich przecenę specjalista tłumaczy obawami o działania głównych akcjonariuszy. To bezpośrednio Skarb Państwa i Enea (czyli pośrednio również państwo).

— Choć rząd jest nieprzewidywalny jeśli chodzi o politykę względem kontrolowanych firm, wątpimy, by Skarb Państwa okazał się na tyle nierozsądny, by zmusić JSW do inwestycji w Ostrołęce lub kupna akcji Polimeksu. Zaangażowanie węglowej spółki naszym zdaniem nie ma żadnego sensu, a dla firmy najważniejsze jest teraz skupienie się na projekcie Dębieńsko [JSW rozmawia z Prairie Mining w sprawie odkupieniazłoża — red.] i zabezpieczenie długoterminowych zasobów surowca — uważa Łukasz Prokopiuk.

Jego zdaniem, po przejęciu PBSz (trwają rozmowy z Kopeksem na temat ceny za przedsiębiorstwo) i Dębieńska władze JSW powinny ogłosić plan nakładów inwestycyjnych, zmierzający do wyraźnego zwiększenia produkcji węgla. Specjalista nie ma wątpliwości, że byłaby to bardzo dobra wiadomość dla akcjonariuszy.

W przypadku Bogdanki niewiadomych jest mniej, bo lubelska firma ogłosiła zawarcie aneksu do umowy na dostawy węgla do Enei, zwiększające kontrakt na lata 2017-2025 o 16,9 proc. Jak zaznaczono, zwiększenie wartości w 95 proc. jest konsekwencją ustalenia wyższych cen. Łukasz Prokopiuk szacuje, że w 2019 r. ceny węgla w Bogdance będą wyższe o 15 proc. niż obecnie. Będzie to też znacznie więcej niż zakładał analityk. Specjalista jest przekonany, że rynek pozbędzie się obaw o niekorzystne dla spółki ceny w rozliczeniach z Eneą.

W oparciu o wyższe ceny węgla, analityk DM BOŚ podniósł prognozy dla Bogdanki i spodziewa się, że w tym roku zysk netto (skorygowany) wyniesie 130 mln zł, a w 2019 r. wzrośnie do 300 mln zł i na tym samym poziomie utrzyma się w kolejnym roku. Wynik EBITDA szacowany jest na 750 mln zł rocznie w latach 2019-2020.

W przypadku JSW EBITDA w tym roku szacowana jest na 3 mld zł, a zysk netto na 1,7 mld zł. W 2019 r., według Łukasza Prokopiuka, zysk netto jastrzębskiej spółki spadnie do 1,5 mld zł, a EBITDA do 2,7 mld zł.

Artykuł jest skrótem raportów, dostępnych na pb.pl. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu