W piątek do Polski przyjedzie premier Blair

opublikowano: 26-04-2007, 16:22

W piątek kilkugodzinną wizytę roboczą w Polsce złoży brytyjski premier Tony Blair. Spotka się z prezydentem Lechem Kaczyńskim i  premierem Jarosławem Kaczyńskim. Głównymi tematami ma być sytuacja w Europie, przyszłość Unii Europejskiej oraz kwestia traktatu konstytucyjnego.

Jak powiedziała PAP szefowa gabinetu prezydenta Elżbieta Jakubiak, premier Blair przybędzie do Polski na "krótkie polityczne konsultacje". Jego nieoficjalna wizyta jest planowana w formule "wydłużonego lunchu" - od godz. 11. do 15. Spotkanie z prezydentem zaplanowane jest w Belwederze.

Spodziewane tematy rozmów w Warszawie to także udział wojsk polskich i brytyjskich w misjach w Iraku i Afganistanie oraz nowa fala emigracji Polaków do Wielkiej Brytanii po otwarciu rynku pracy.

Prezydent Lech Kaczyński był z wizytą w Wielkiej Brytanii w listopadzie zeszłego roku.

Pod koniec marca w Londynie przebywała szefowa dyplomacji Anna Fotyga. Jej rozmowy dotyczyły m.in. Traktatu Konstytucyjnego UE i bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym amerykańskiej propozycji rozmieszczenia w Polsce i Czechach elementów tarczy antyrakietowej.

W połowie kwietnia brytyjski premier oświadczył, że UE nie potrzebuje nowej konstytucji, lecz jedynie nowego traktatu regulującego jej działalność, który nie wymagałby zatwierdzenia w referendum. Traktat konstytucyjny UE został odrzucony w referendach we Francji i w Holandii w roku 2005. Kanclerz Niemiec Angela Merkel, której kraj sprawuje obecnie półroczne przewodnictwo UE, chce debaty na temat tego dokumentu na unijnym szczycie w czerwcu.

W najnowszym wydaniu amerykański tygodnik "Newsweek" podał, że premier Blair 9 maja ogłosi, że ustępuje ze stanowiska, ale przejęcie kierownictwa rządu przez obecnego ministra finansów Gordona Browna odbędzie się nie wcześniej niż 30 czerwca.

6 maja Blair skończy 54 lata. Na czele rządu Wielkiej Brytanii stoi nieprzerwanie od 1997 roku. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W piątek do Polski przyjedzie premier Blair