W strukturze bez zmian

opublikowano: 22-05-2015, 00:00

Specyfika faktoringu sprawia, że korzystają z niego głównie przedsiębiorcy. Jest to jednak także instrument, który mogą wykorzystywać samorządowcy

Z danych Polskiego Związku Faktorów wynika, że z faktoringu korzysta około 9 tys. podmiotów gospodarczych. Dominują przedsiębiorstwa przemysłowe (niemal jedna trzecia), a po 8-10 proc. stanowią firmy budowlane, usługowe, handlowe i transportowe. Zdaniem Piotra Dziury, członka zarządu firmy Gerda Broker, to efekt natury samej usługi i obrotu gospodarczego między przedsiębiorstwami. Paweł Starczak z Hilton- Baird Financial Consulting podkreśla, że rynek faktoringu w Polsce wygląda nieco inaczej niż w innych krajach.

— Za granicą popularniejsze niż faktoring jest dyskonto faktur, czyli finansowanie faktur bez obsługi należności. Z tej możliwości korzystają firmy, które mają dobrych i sprawdzonych kontrahentów — wyjaśnia Paweł Starczak. Zwraca też uwagę, że faktorzy kierują ofertę do firm różnej wielkości. Rozpiętość limitów faktoringowych waha się od poniżej 10 tysięcy do kilkunastu milionów złotych. Mniejsze firmy mogą mieć jednak problem z dostępem do faktoringu eksportowego.

Głównie firmy…

— Ze względu na istotę usługi faktoringowej, czyli czasowe refinansowanie należności za sprzedaż produktów lub usług do ich uregulowania przez kontrahenta, trudno sobie wyobrazić jej zastosowanie w podmiotach innych niż firmy lub innych niż prowadzące działalność gospodarczą. W ścisłym, choć nieco uproszczonym znaczeniu faktoring ma zastosowanie przede wszystkim dla tych podmiotów, które mają należności wynikające z faktur za sprzedaż towarów i usług. Jednostki nieprowadzące typowej działalności gospodarczej, czyli niemające przychodów ze sprzedaży — a więc osoby fizyczne, organizacje społeczne czy samorządy — korzystają z dotacji, darowizn, przychodów podatkowych, a to nie są typowe należności, więc trudno objąć je usługami faktoringowymi — podkreśla Piotr Dziura. Mimo to faktorzy proponują także produkty przeznaczone dla innych klientów, np. samorządowów.

— Faktoring samorządowy jest przeznaczony dla przedsiębiorców świadczących usługi dla jednostek samorządu terytorialnego. Dopiero niedawno faktorzy zorientowali się, że to dobrzy klienci, bo ryzyko niewypłacalności samorządu jest niewielkie. Korzystają z tego głównie firmy z branży ogólnobudowlanej. Faktorzy śledzą wyniki postępowań przetargowych i zwracają się z propozycją takiej usługi do zwycięzców — opowiada Paweł Starczak.

…ale nie tylko

Piotr Dziura uważa, że pojawienie się usługi faktoringu samorządowego wynika ze specyfiki gospodarki finansowej takich jednostek. Przykładowo: rozpoczynając inwestycję, np. budowę drogi, często nie mają odpowiedniej sumy pieniędzy, by zapewnić finansowanie, w tym zapłatę wykonawcom. Po prostu rządową lub unijną dotację dostaną w przyszłości, często w transzach. — By uniknąć nieterminowości w płaceniu kontrahentom, samorządy korzystają więc czasem z usług firm faktoringowych, zapewniających im finansowanie na czas oczekiwania na spłynięcie dotacji. Można powiedzieć, że jest to faktoring zlecony nie przez wierzyciela, jak jest zazwyczaj w przypadku firm, lecz przez zaciągającego zobowiązanie, polegające na dokonaniu zapłaty firmie wykonującej usługi, roboty czy dostarczającej towar. Tę formę określa się mianem faktoringu odwróconego. Mieści się ona w szerszej definicji faktoringu jako usługi związanej z zarządzaniem płynnością finansową. Świadczenie firmy faktoringowej ostatecznie jest jednak adresowane do firmy wystawiającej samorządowi faktury za usługi lub dostawę towarów — wyjaśnia Piotr Dziura. Faktoring odwrócony może mieć także zastosowanie jako szczególna forma finansowania instytucji działających na podobnych zasadach jak samorządy, np. jednostek budżetowych, oraz firm, z których działalności wynika nieregularność przychodów. Według Piotr Dziury jego zastosowanie ma sens, ponieważ dostawcy, wiedząc o tej specyfice, niechętnie zawieraliby umowy, narażając się na nieterminowe płatności, a obciążanie ich kosztami usług faktoringowych byłoby w tym przypadku „niesprawiedliwe”.

— Zainteresowanie samorządów faktoringiem rośnie w okresach realizacji poważniejszych inwestycji, szczególnie finansowanych z programów unijnych, dlatego trudno mówić o trwałych tendencjach i nie da się oszacować skali zjawiska. Większość firm faktoringowych ma w ofercie usługi dla samorządów. Korzystanie z usług faktoringowych przez samorządy wiąże się również z regulacjami prawnymi i finansowymi. Często korzystano z nich kilka lat temu, gdy zobowiązań faktoringowych nie wliczano do limitów zadłużenia samorządów. Po zmianie przepisów zainteresowanie samorządów faktoringiem spadło — mówi Piotr Dziura. © Ⓟ

DLA INNEGO KLIENTA: Żeby uniknąć nieterminowego płacenia kontrahentom, samorządy korzystają czasem z usług firm faktoringowych, zapewniających im finansowanie w okresie oczekiwania na dotację. Świadczenie to ostatecznie jest jednak adresowane do firmy wystawiającej faktury za usługi lub dostawę towarów — mówi Piotr Dziura, członek zarządu firmy Gerda Broker. [FOT. ARC]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / W strukturze bez zmian