Wall Street rozczarowana Powell'em

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 04-03-2021, 22:27

Indeksy amerykańskich giełd pogłębiają przecenę. Znów najgorszy wynik stał się udziałem wskaźnika rynku technologicznego, ale i pozostałe dwa główne indeksy zdynamizowały straty.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Ostatecznie na zamknięciu czwartkowych notowań indeks największych amerykańskich blue chipów Dow Jones zniżkował o 1,11 proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 tym razem oddał 1,34 proc. ze swojej wartości. Kolejne tąpnięcie, rzędu 2,11 proc. odnotował Nasdaq.

Bezsprzecznie najważniejszym wydarzeniem dnia, które przesądziło o ostatecznym przebiegu sesji było wystąpienie Jerome Powella, szefa Banku Rezerw Federalnych. Kierujący amerykańskimi władzami monetarnymi rozczarował uczestników rynku raczej łagodnym podejściem do ostatnich wydarzeń, w tym rajdu rentowności amerykańskich papierów skarbowych w zeszłym tygodniu. Jego komentarze odczytano jako swoiste zezwolenie na dalszy wzrost zysków z obligacji, co z miejsca doprowadziło do skoku rentowności. W przypadku benchmarkowych 10-latek przebiła ona poziom 1,54 proc., zostawiając sobie jednak jeszcze trochę miejsca do ubiegłotygodniowego szczytu na wysokości 1,614 proc.

Mając przed oczami relatywnie wysokie zyski z amerykańskich papierów skarbowych, a przy tym dużo bezpieczniejsze od akcji, inwestorzy zamykali pozycje na papierach spółek i złocie transferując znów środki na rynek obligacji. Kontrakty na złoty kruszec zostały przecenione do najniższego poziomu od czerwca 2020 r., ale udało im się pozostać ponad ważnym wsparciem 1700 USD/u, choć o zaledwie o 70 centów powyżej. Dostało się też innym „bezpiecznym przystaniom” jak jenowi czy frankowi szwajcarskiemu. Drożał za to dolar, który znalazł się na trzymiesięcznym szczycie.

Tym razem dane makro nie miały większego przełożenia na decyzje podejmowane przez handlujących, choć ogólnie miały pozytywny wydźwięk. Liczba osób po raz pierwszy składających wniosek o zasiłek dla bezrobotnych co prawda wzrosła z 736 tys. do 745 tys., ale ekonomiści oczekiwali jeszcze wyższego pułapu. Nadal jednak to sporo ponad 655 tys. jakie notowano w szczycie Wielkiej Recesji z lat 2007-2009.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zresztą sam Powell pokreślił, że brakuje jeszcze około 10 mln zatrudnionych by można było mówić o zrealizowaniu jednego z celów Fed, jaki jest stan bliski tzw. pełnego zatrudnienia.

Z kolei wzrost styczniowych zamówień w przemyśle przekroczył oczekiwania rynku, a na dobra trwałego użytku (ogółem) pokrył się z prognozami.

Warto wspomnieć o silnej zwyżce notowań ropy, która jest najdroższa od roku. Zawdzięcza to „cwanej” decyzji OPEC+ o nie zwiększaniu limitów wydobywczych w kwietniu, za wyjątkiem Rosji i Kazachstanu, choć spora część rynku liczyła nawet na 1,5 mln baryłek dziennie ropy więcej.

Drożały więc akcje czołowych amerykańskich koncernów wydobywczych, a Chevron liderował grupie zaledwie trzech spółek, których walory w średniej przemysłowej Dow Jones zakończyły dzień na plusie.

Coraz gorzej przedstawia się sytuacja w rynku technologicznym, który kolejny raz poddał się mocnej fali wyprzedaży. Indeks Nasdaq Composite zniwelował całość tegorocznego zysku (jest obecnie na około 1,3 proc. minusie). Przy dziennych minimach podobnie było w przypadku S&P500 i Dow Jones. Skala przeceny na finiszu została nieco ograniczona (zwłaszcza w przypadku DJ IA co pozwoliło mu na utrzymanie symbolicznego zysku liczonego od początku roku), ale Nasdaq już poważnie zaczął flirtować z korekcyjnym terytorium schodząc o niemal 10 proc. poniżej ostatniego rekordowo wysokiego zamknięcia z 12 lutego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane