Wall Street rozpoczęła tydzień wzrostem

Marek Druś
27-01-2009, 00:00

Amerykańscy inwestorzy kupowali akcje. Wpłynęło na to kilka czynników. Za pozytywny sygnał zostało uznane przejęcie przez Pfizera za 68 mld USD konkurenta na rynku farmaceutycznym, spółki Wyeth.

Inwestorzy przyjęli, że może to być pierwsza jaskółka konsolidacji i to nie tylko w tej branży. Kolejną zachętą do kupowania akcji były dobre dane makro. Indeks wskaźników wyprzedzających wzrósł w grudniu po pięciu miesiącach spadku.

Wyższa niż oczekiwano okazała się sprzedaż domów na rynku wtórnym w tym samym miesiącu. Popyt na akcje mogły zwiększać także spadki cen obligacji. Rentowność papierów 30-letnich sięgnęła dwumiesięcznego maksimum, rentowność dwulatek była największa od trzech tygodni. Wzrost ceny złota do najwyższego poziomu od czterech tygodni wywołał popyt na akcje producentów kruszcu. Mocno drożał m.in. Freeport-McMoRan Copper Gold, który ponadto pochwalił się lepszymi niż oczekiwano wynikami kwartalnymi.

Po dwutygodniowej przecenie zaczęły drożeć akcje Forda. Prezes spółki dał do zrozumienia, że spadek sprzedaży jej aut został zahamowany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Wall Street rozpoczęła tydzień wzrostem