Czytasz dzięki

Wall Street znów mocno w dół

opublikowano: 20-03-2020, 21:07

Piątkowa sesja, mimo sporych optymistycznych oczekiwań, znów przyniosła sporą przecenę indeksów. Po ostatnim dzwonku wskaźnik największych blue chipów Dow Jones IA zniżkował o ponad 913 pkt. tracąc 4,55 proc. i zbliżając się niebezpiecznie do granicy 19 tys. pkt. Indeks szerokiego rynku S&P500 zniżkował o 4,35 proc. Z kolei marker rynku technologicznego Nasdaq przeceniony został o 3,79 proc.

Swój udział w ponownym wzroście zmienności i nerwowości miał przypadający na piątek tzw. dzień czterech wiedźm, kiedy to wygasają m.in. kontrakty i opcje.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Sesja rozpoczęła się obiecująco, kontynuując czwartkową zwyżkę co dawało pewne nadzieje, na przedłużenia do… dwóch serii z dodatnią zmianą indeksów, zjawiska nie obserwowanego na Wall Street od dłuższego już czasu.

Niestety już w kwadrans po otwarciu handlu na rynku kasowym pojawiły się pierwsze niepokojące sygnały. I choć pierwsza próba kontrataku ze strony podaży zakończyła się fiaskiem i wejściem wskaźników na dzienne maksima, później już było tylko gorzej. Indeksy systematycznie się osuwały w czym wspierała je, poddająca się również kolejnej silnej przecenie, ropa. Ostatecznie „czarne złoto” w odmianie WTI straciło  10,7 proc. schodząc do 22,53 USD/b  w przypadku wygasających w piątek kwietniowych kontraktów. W skali tygodnia przecena sięgnęła aż 29 proc. 

Symbolicznie z kolei, bo zaledwie o 0,4 proc. zdrożało w piątek złoto. Ale i ta bezpieczna przystań cały tydzień zakończyła stratą rzędu 2,1 proc.

W środę Dow Jones IA spadł poniżej 20 tys. pkt.  po raz pierwszy od lutego 2017 r. Inwestorzy mają nadzieję, że było to dno i że rynek akcji może odzyskać potencjał jeśli wzrost liczby przypadków koronawirusa osiągnie szczyt  w nadchodzących miesiącach, a pakiety pomocy rządowej przyniosą efekty. DJ na razie  pozostaje o 32 proc. poniżej swojego najwyższego poziomu z lutego, podczas gdy S&P500 jest o 29 proc. poniżej swojego historycznego szczytu.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy