Czytasz dzięki

Warmińsko-mazurski wachlarz możliwości

opublikowano: 09-02-2017, 22:00

Gazele Biznesu z Krainy Tysiąca Jezior rozwijają się prężnie w wielu branżach. Jak mówią, sukcesy zawdzięczają przede wszystkim zdeterminowanym i dobrze współpracującym załogom

— Warmia i Mazury z reguły kojarzą się z turystyką i pięknymi krajobrazami, jednak wspólnie z samorządem województwa chcemy — poprzez różne działania — pokazać, że tak naprawdę w naszym regionie może rozkwitnąć każda branża. Nie tylko turystyczna — mówił Marcin Kuchciński, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, podczas gali Gazel Biznesu, która odbyła się w hotelu Warmiński Hotel & Conference w Olsztynie. Potwierdzeniem jego słów jest tegoroczna lista nagrodzonych przez „Puls Biznesu” najdynamiczniej rozwijających się firm z sektora MŚP. Znaleźli się na niej przedstawiciele bardzo różnych sektorów.

(od lewej): Radosław Litwin, który odebrał nagrodę w imieniu firmy ARA Przedsiębiorstwo Automatyki Przemysłowej, oraz Sławosz Brzostowski, reprezentant firmy ENTC Dairy Solutions.
Wyświetl galerię [1/6]

NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH:

(od lewej): Radosław Litwin, który odebrał nagrodę w imieniu firmy ARA Przedsiębiorstwo Automatyki Przemysłowej, oraz Sławosz Brzostowski, reprezentant firmy ENTC Dairy Solutions. [FOT. BOGDAN HRYWNIAK]

Szacunek do klienta i pracownika

— Zajmujemy się produkcją mebli tapicerowanych i materaców. To nasza druga Gazela Biznesu. Zawdzięczamy ją wytężonej pracy i zaangażowaniu naszych pracowników oraz dyscyplinie, którą narzuciliśmy sobie w ostatnim czasie, aby być w stanie odpowiadać na pojawiające się przed nami wyzwania. O sukcesie zadecydowała w głównej mierze bardzo dobra współpraca działów handlu i produkcji, a co za tym idzie — możliwość szybkiego odpowiadania na potrzeby klientów — mówiły Anna Pilawa-Sąsiadek, prezes, oraz Aneta Iwaniak, wiceprezes firmy BRW Comfort. Inny zdobywca tytułu Gazeli Biznesu, firma Rutkowski Development, od 30 lat zajmuje się budownictwem, a od 15 lat — deweloperką w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim.

— Budujemy w segmencie premium. Naszą inwestycją są np. apartamenty w Giżycku, bezpośrednio przy porcie jachtowym.Budujemy też w Ełku, Suwałkach, Białymstoku, Piszu i Węgorzewie. Na pewno nie są to jednak ostatnie miasta, w których będziemy inwestowali. Na rynku nigdy nie było łatwo — trzeba się z tym pogodzić, szanować klientów i swoich pracowników. Na tym polega sukces — przekonywali Antoni i Kamil Rutkowscy, właściciele firmy Rutkowski Development.

Siła w zespole

O tym, jak ważne jest podejście do załogi, zapewniali także przedstawiciele firmy Krynicki Recykling. — Zatrudniamy ponad 130 osób, z czego kilkadziesiąt pracuje u nas od co najmniej 15 lat. Staramy się rozwijać razem z pracownikami — tłumaczyli Aneta i Adam Kryniccy z Krynicki Recykling. Firma działa w branży ochrony środowiska, a konkretnie opakowań szklanych.

— Zbieramy je selektywnie, później oczyszczamy, segregujemy na kolory i sprzedajemy. Na rynku jest obecnie bardzo trudno. Trzeba mieć w sobie dużo wytrwałości, chęci do pracy, ale też szczęścia. Nam się udało i mam nadzieję, że nadal będziemy rozwijać się w kraju i za granicą — mówili Aneta i Adam Kryniccy. W tym roku w województwie warmińsko-mazurskim wyróżniliśmy 148 przedsiębiorstw. Pierwsze miejsce zajęła firma ENTC Dairy Solutions, przetwórca mleka i dystrybutor wszystkiego, co da się z niego wyprodukować. Na pozycji drugiej znalazł się producent kopert — firma A&G Koperty Gołdapska Fabryka Kopert.

Trzecie miejsce zajęło natomiast ARA Przedsiębiorstwo Automatyki Przemysłowej, które zajmuje się m.in. programowaniem sterowników PLC, projektowaniem i montażem instalacji elektrycznych oraz remontami linii produkcyjnych. „PB” zorganizował ranking już po raz siedemnasty. Autorem zestawienia jest wywiadownia gospodarcza Coface.

Komentarz autora rankingu

Przejrzystość działania procentuje

SZYMON WILIŃSKI

dyrektor rozwoju informacji handlowej w Coface

Przejrzystość działania przedsiębiorstwa jest fundamentem rozwoju działalności gospodarczej. I naszym Gazelom Biznesu wiadomo, że im bardziej transparentna organizacja, im więcej o niej wiadomo i więcej tych pozytywnych elementów widać w danej firmie, tym inwestycja w to przedsiębiorstwo staje się pewniejsza. Polskie firmy są z roku na rok bardziej świadome faktu, że jeśli chcą robić bezpieczne interesy, muszą zacząć realizować model biznesowy oparty na przejrzystości działania. Wiele z nich boleśnie odczuło już bowiem skutki braku rzetelnych informacji na temat nowego kontrahenta. Rodzime firmy coraz częściej wdrażają sprawdzone standardy zarządzania ryzykiem handlowym. Obecnie przedsiębiorcom zależy na tym, aby dane, które pojawią się w raportach handlowych wywiadowni na ich temat, były kompletne i wiarygodne — dlatego firmy coraz chętniej same dostarczają niezbędnych informacji do tych baz danych. Ma to ogromny wpływ na przedstawienie ich wizerunku na zewnątrz. Przedsiębiorstwa, które odmawiają współpracy, mogą mieć trudności ze znalezieniem kontrahentów. Jeśli nie można dowiedzieć się niczego o firmie od niej samej, jest to sygnał, że w kontaktach z nią warto zachować ostrożność. Zdarza się, że zainteresowani wcześniej współpracą kontrahenci, otrzymując od wywiadowni informacje o braku danych spowodowanych odmową przedstawicieli badanej firmy, rezygnują ze współdziałania. Na przejrzystości oparty jest również ranking Gazele Biznesu. Dzięki dostarczaniu wyników finansowych do sądów lub przekazaniu wywiadowni Coface organizatorzy mają możliwość dostrzeżenia firmy, która szybko rośnie. To procentuje, bo znalezienie się na liście najbardziej dynamicznych przedsiębiorstw w Polsce jest sygnałem dla partnerów biznesowych, że firma jest silna, stabilna i ma potencjał rozwojowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Organizator

Puls Biznesu

Autor rankingu

COFACE

Partner strategiczny

PEKAO

Partner

KRD

Partner

UPC

Partner

Targi Kielce

Partner

INFINITY

Patroni honorowi

Polecane