Warszawa błyszczy w Cannes

opublikowano: 08-03-2012, 00:00

Tylko Londyn jest bardziej atrakcyjny dla branży nieruchomości niż stolica Polski. Na trzeciej pozycji znalazł się Paryż

Warszawa zapunktowała na MIPIM, najbardziej prestiżowych targach nieruchomości w Europie, które właśnie trwają w Cannes. Wczoraj podczas targów CB Richard Ellis, firma konsultingowa działająca w sektorze nieruchomości z siedzibą w Los Angeles, opublikowała raport o tegorocznych planach inwestycyjnych na rynku nieruchomości. Okazuje się, że wśród europejskich miast na drugim miejscu z 12 proc. głosów znalazła się Warszawa.

„To dowód atrakcyjności rynku z dobrymi perspektywami wzrostu oraz konkurencyjnymicenami w porównaniu z rynkami dojrzałymi. Warto zwrócić uwagę, że Warszawa zdobyła więcej głosów niż o wiele większy Paryż, który znalazł się na trzeciej pozycji. Wynik Paryża kontrastuje z poziomem inwestycji w 2011 r., które wzrosły o 36 proc. i były pod względem wielkości niższe tylko od tych zrealizowanych w Londynie” — czytamy w raporcie, który powstał na podstawie badania wśród 344 firm.

Biją Niemców

Jednak Londyn wybrało aż 37 proc. ankietowanych. Nic dziwnego: to centrum finansowe Europy, a rynek nieruchomości w tym mieście rozwija się najprężniej w Europie. Poza tym Wielka Brytania zajęła pierwsze miejsce wśród krajów i regionów Europy uznanych za najbardziej atrakcyjne dla inwestycji w nieruchomości. Zdobyła 31 proc. głosów i pokonała ubiegłorocznego lidera — Niemcy, które spadły na drugą pozycję. Niewiele się zmieniło w preferencjach dotyczących regionów świata.

Nadal największym wzięciem cieszy się Europa Zachodnia (39 proc.) i Europa Środkowa i Wschodnia (18 proc.). Najbardziej atrakcyjne dla respondentów CBRE są inwestycje w handel (27 proc.) i biura (35 proc.), choć rok temu obie kategorie miały 8 proc. więcej.

Ciężko, ale rosną

Po 7-procentowym wzroście inwestycji w nieruchomości w ubiegłym roku, w tym też można się spodziewać zwyżek. 35 proc. badanych prognozuje, że ich inwestycje będą co najmniej o 10 proc. wyższe niż w 2011 r. 57 proc. respondentów uważa, że utrudniony dostęp do kredytów nie ma wpływu na ich inwestycje. Problemy w strefie euro powodują, że co czwarta firma unika konkretnych rynków, a co piąta koncentruje się na inwestycjach niskiego ryzyka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Warszawa błyszczy w Cannes