Warszawa musi zdążyć do 2012 roku

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 26-06-2007, 00:00

Za pięć lat obok Stadionu Narodowego powstaną hotele, centrum kongresowe, mieszkania i sklepy. We wrześniu werdykt, kto je zaprojektuje.

Za pięć lat obok Stadionu Narodowego powstaną hotele, centrum kongresowe, mieszkania i sklepy. We wrześniu werdykt, kto je zaprojektuje.

Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Stadionu Narodowego w Warszawie został rozpisany przez Centralny Ośrodek Sportu 25 maja. Pracownie, które wezmą w nim udział, będą musiały zaprojektować stadion i zagospodarować blisko 40-hektarowy teren wokół niego.

Trzy części

Konkurs podzielono na trzy etapy. Pierwszy dotyczy projektu Stadionu Narodowego z zadaszonymi trybunami na 70 tys. widzów wraz z parkingami podziemnymi i naziemnymi na blisko 10 tys. samochodów, a także dwoma boiskami treningowymi i zespołem kortów tenisowych.

Drugi etap obejmuje projekt hali widowiskowo-sportowej, hotelu wraz z centrum biznesowym i budynkiem biurowo-usługowym. Hotel stanie u zbiegu Wybrzeża Szczecińskiego i kolejowego mostu średnicowego i będzie miał wysokość nawet 120 metrów. Tym samym będzie najwyższym budynkiem po prawobrzeżnej stronie Wisły. W ramach trzeciego etapu powstanie projekt basenu olimpijskiego z aqua-parkiem.

— Zainteresowanie konkursem jest bardzo duże. Na razie złożono 10 projektów. Jednak zgłaszają się już kolejne pracownie, w tym wiele zagranicznych. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi wczesną jesienią — zdradza Marta Fijałkowska, rzecznik prasowy Centralnego Ośrodka Sportu.

Dwie koncepcje

Na razie znamy tylko koncepcję architektoniczną opracowaną przez architektów z pracowni FBT na zlecenie Centralnego Ośrodka Sportu i projekt przygotowany na zlecenie miasta przez pracownię Stefana Kuryłowicza.

Projekt Autorskiej Pracowni Architektonicznej Kuryłowicz & Asociatess był wykorzystany m.in. w ramach kampanii na rzecz organizowania mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie.

Poza budową stadionu zakłada on również budowę sześciu budynków tworzących zespół kongresowo-wystawienniczy. Będą w nim hotele, biura i centrum handlowo-usługowe.

Budynek kongresowy będzie przeznaczony do obsługi konferencji, imprez sportowych i koncertów do 12 tysięcy osób. Pracownia APAKA zaprojektowała również 28-kondygnacyjny hotel na 300 pokoi.

Zgodnie z planami, nowy Stadion Narodowy powinien być gotowy w 2012 r. Budowa musi rozpocząć się jeszcze w tym roku. Dodatkowo zostanie odnowiona znajdująca się w jego pobliżu stacja kolejowa Stadion, a do 2012 r. najprawdopodobniej powstanie również stacja metra.

Nowy stadion będzie sfinansowany z budżetu centralnego. Koszt całego kompleksu wraz z towarzyszącymi mu obiektami, m.in. halą sportową i pływalnią, pochłonie 1 mld 225 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu