Wartość Sony spadła o 20 mld USD

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 19-01-2022, 08:08

Środowa sesja na tokijskiej giełdzie przyniosła bolesną przecenę akcji koncernu Sony. Kurs załamał się najmocniej od ponad 13 lat, informuje Bloomberg.

fot. Bloomberg

Wycena walorów japońskiego giganta zapikowała aż o 13 proc. notując największą dzienną przecenę od października 2008 r. W rezultacie wartość rynkowa spółki obniżyła się o 20 mld USD.

Tak mocna korekta jest wynikiem reakcji inwestorów na megaprzejęcie w branży gier w ramach którego amerykański Microsoft kosztem 69 mld USD ma stać się nowym właścicielem wydawcy gier Activision Blizzard. Wzmocni to pozycję producenta oprogramowania komputerowego (m.in. systemu operacyjnego Windows) oraz konsol (Xbox) i gier na rynku rozrywki zwiększając m.in. atrakcyjność usługi Game Pass.

Ogłaszając umowę Microsoft pochwalił się, że posiada ponad 25 mln subskrybentów Game Pass i „zaoferuje jak najwięcej gier Activision Blizzard w ramach Xbox Game Pass i PC Game Pass”.

Tymczasem około 30 proc. przychodów Sony pochodzi z gier i usług sieciowych.

Inwestorzy martwią się, że Sony może nie być w stanie dalej wygrywać, jeśli rzeczywiście branża odejdzie od modelu sprzętowego na rzecz subskrypcyjnego – ocenił Kazunori Ito, analityk Morningstar Research.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane