Ważne dla inwestorów

Ewa Bednarz
opublikowano: 05-12-2011, 00:00

Jak zarabiać na obligacjach?

Najłatwiej kupić papiery bezpośrednio od emitenta, trzymać je do dnia wykupu i pobierać co ustalony czas odsetki. Można też dodatkowo zarabiać na zmieniającym się kursie obligacji. W tym celu trzeba jednak zawierać transakcje i sprzedać obligacje przed dniem ich wykupu.

Koszt transakcji

Podstawowym kosztem zawierania transakcji obligacjami są prowizje maklerskie. Z reguły są niższe niż w przypadku akcji. Wahają się od 0,15 do 0,39 proc. wartości transakcji, a jednocześnie wynoszą co najmniej od 3 do 5 zł.

Rodzaje obligacji

Jest wiele rodzajów obligacji różniących się między sobą bardzo konkretnymi cechami i właściwościami. To pozwala na wybór odpowiedniej dla siebie zarówno emitentowi, jak i inwestorowi.

Emitenci:

skarb państwa, jednostki samorządu terytorialnego spółki z opcją wykupu na żądanie emitenta, z opcją wykupu na żądanie właściciela (obligatariusza)

Sposób oprocentowania:

o stałym oprocentowaniu o zmiennym oprocentowaniu, indeksowane, obligacje zerokuponowe (bez kuponów odsetkowych)

Rodzaj praw, przysługujących obligatariuszowi:

z prawem pierwszeństwa do nabycia po określonej z góry cenie, akcji spółki z pierwszeństwem przed jej akcjonariuszami, zamienne na akcje,

Termin wykupu:

krótkoterminowe, dla których termin wykupu ustalony jest na okres od roku, średnioterminowe, o terminie wykupu od 1 do 5 lat, długoterminowe, których termin wykupu jest ustalony na ponad 5 lat, w praktyce najczęściej w Polsce spotyka się obligacje 10-letnie, na rynkach zagranicznych, np. amerykańskim, nawet 30-letnie. Długość „życia” obligacji, czyli czas pozostający od emisji do wykupu oraz czas od ich zakupu przez inwestora do wykupu ma bardzo istotne znaczenie.

Źródło: Catalyst

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane