Ważne dla inwestorów

Ewa Bednarz
opublikowano: 05-12-2011, 00:00

Jak zarabiać na obligacjach?

Najłatwiej kupić papiery bezpośrednio od emitenta, trzymać je do dnia wykupu i pobierać co ustalony czas odsetki. Można też dodatkowo zarabiać na zmieniającym się kursie obligacji. W tym celu trzeba jednak zawierać transakcje i sprzedać obligacje przed dniem ich wykupu.

Koszt transakcji

Podstawowym kosztem zawierania transakcji obligacjami są prowizje maklerskie. Z reguły są niższe niż w przypadku akcji. Wahają się od 0,15 do 0,39 proc. wartości transakcji, a jednocześnie wynoszą co najmniej od 3 do 5 zł.

Rodzaje obligacji

Jest wiele rodzajów obligacji różniących się między sobą bardzo konkretnymi cechami i właściwościami. To pozwala na wybór odpowiedniej dla siebie zarówno emitentowi, jak i inwestorowi.

Emitenci:

skarb państwa, jednostki samorządu terytorialnego spółki z opcją wykupu na żądanie emitenta, z opcją wykupu na żądanie właściciela (obligatariusza)

Sposób oprocentowania:

o stałym oprocentowaniu o zmiennym oprocentowaniu, indeksowane, obligacje zerokuponowe (bez kuponów odsetkowych)

Rodzaj praw, przysługujących obligatariuszowi:

z prawem pierwszeństwa do nabycia po określonej z góry cenie, akcji spółki z pierwszeństwem przed jej akcjonariuszami, zamienne na akcje,

Termin wykupu:

krótkoterminowe, dla których termin wykupu ustalony jest na okres od roku, średnioterminowe, o terminie wykupu od 1 do 5 lat, długoterminowe, których termin wykupu jest ustalony na ponad 5 lat, w praktyce najczęściej w Polsce spotyka się obligacje 10-letnie, na rynkach zagranicznych, np. amerykańskim, nawet 30-letnie. Długość „życia” obligacji, czyli czas pozostający od emisji do wykupu oraz czas od ich zakupu przez inwestora do wykupu ma bardzo istotne znaczenie.

Źródło: Catalyst

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane