We wtorek rozpoczynają się rozmowy z UniCredito

Polska Agencja Prasowa SA
21-03-2006, 11:23

We wtorek ok. godz. 16 rozpocznie się spotkanie przedstawicieli ministerstwa skarbu i włoskiego banku UniCredito w sprawie Pekao SA i BPH - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy ministerstwa skarbu Marcin Mazurek.

We wtorek ok. godz. 16 rozpocznie się spotkanie przedstawicieli ministerstwa skarbu i włoskiego banku UniCredito w sprawie Pekao SA i BPH - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy ministerstwa skarbu Marcin Mazurek.  

W negocjacjach ze strony MSP ma wziąć udział wiceminister skarbu Paweł Szałamacha, a także eksperci i prawnicy reprezentujący ministerstwo.

Ze strony UniCredito na negocjacjach będą trzy osoby, w tym Marina Natale, zajmująca się w UniCredito sprawami fuzji i przejęć, a także prawnicy.

Wtorkowe spotkanie, jak dowiedziała się PAP, ma mieć charakter techniczny i pozwoli na ustalenie harmonogramu rozmów.

W piątek premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiadał, że rozmowy z UniCredito rząd chce zakończyć w ciągu niespełna 3 tygodni. W piątek premier spotkał się z prezesem UniCredito Alessandro Profumo. Nie wykluczył następnego spotkania z Profumo "gdy za dwa czy trzy tygodnie będzie mogło dojść do porozumienia".

Zdaniem premiera można być dobrej myśli co do możliwości porozumienia między Skarbem Państwa a UniCredito. Marcinkiewicz mówił, że podczas negocjacji mają być wyjaśnione kwestie umowy prywatyzacyjnej; dodał też, że wskazane zostały "dosyć wspólnie" propozycje rozwiązań.

W poniedziałek przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział, że zaskarżenie przez Polskę decyzji Komisji Europejskiej, dopuszczającej fuzję banków Pekao SA i BPH, a także tocząca się w Polsce dyskusja o roli nadzoru bankowego, nie były najlepszym sposobem okazania przez Polskę przywiązania do ideałów europejskich.

Polski rząd nie chce zgodzić się na fuzję banków Pekao SA i BPH, których większościowym udziałowcem (odpowiednio 52,9 proc. i 71,03 proc.) jest włoski UniCredito. Fuzja ma być efektem globalnej fuzji właścicieli polskich banków - UniCredito i HVB.

Rząd nie chce w związku z tym, by KNB zgodziła się na poprzedzające fuzję banków zezwolenie dla UniCredito na wykonywanie prawa głosu z akcji BPH. W środę KNB nie podjęła decyzji w tej sprawie. Decyzja została przełożona na 5 kwietnia.

Polski rząd powołuje się na zapisy umowy prywatyzacyjnej Pekao SA z 1999 r. Kiedy UniCredito przejmowało ponad 50 proc. akcji Pekao SA, w umowie prywatyzacyjnej znajdowała się klauzula o zakazie konkurencji. Miała ona chronić konkurencję na polskim rynku usług bankowych. W związku z tym UniCredito tak długo, jak długo ma ponad 10 proc. akcji Pekao SA, nie może inwestować w inne banki na polskim rynku.

Postępowanie przeciwko Polsce w związku z blokowaniem fuzji Pekao SA i BPH wszczęła Komisja Europejska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / We wtorek rozpoczynają się rozmowy z UniCredito