Węglowa bitwa nie kończy wojny

opublikowano: 17-04-2013, 00:00

Część głosowań Parlamentu Europejskiego (PE) to z krajowego punktu widzenia abstrakcja. Ale trafiają się również mające bezpośrednie przełożenie gospodarcze.

Do takich należy wtorkowe odrzucenie przez PE propozycji zawieszenia aukcji części pozwoleń na emisję dwutlenku węgla. Komisja Europejska (KE) zaproponowała zawieszenie 900 mln pozwoleń na lata 2013-15. Forsująca to unijna komisarz ds. klimatu, Connie Hedegaard z Danii, chce w taki sposób zmobilizować firmy do zielonych inwestycji. Według analizy naszego ministra środowiska Marcina Korolca, skutkiem byłaby strata 1 mld EUR przychodów budżetowych.

Wniosek o zamrożenie sprzedaży części uprawnień przepadł w Strasburgu minimalnie 315:334, przy 63 wstrzymujących się. Trafi ponownie do komisji PE i będzie nadal forsowany przez KE. Komisarz Hedegaard zamierza także uderzyć na forum Rady UE, i to nie tylko na szczeblu ministerialnym, lecz na szczycie szefów państw i rządów. A zatem temat absolutnie nie został zamknięty. We wtorkowym głosowaniu pękły grupy polityczne PE, na wyniku odcisnęło się piętno narodowe. Cała polska reprezentacja głosowała zgodnie, co zdarza się rzadko, ale akurat w kwestiach klimatyczno-węglowych — zawsze.

Część eurodeputowanych sprzeciwiła się zmianie systemu w obawie przed podważeniem zaufania do niego. Polacy oraz inni reprezentanci państw o strukturze energetyki podobnej do naszej podkreślali, że wzrost cen węgla osłabiłby konkurencyjność europejskiego przemysłu oraz pogorszyłby sytuację gospodarstw domowych. Zwolennicy ingerencji argumentowali, że liczba uprawnień emisyjnych została zawyżona, a wzrost ceny węgla przyczyniłby się do szybszego przekształcania gospodarki UE w bardziej ekologiczną. Czyli nic nowego, do następnej bitwy w węglowej wojnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu