Whirlpool chce być nr 1

opublikowano: 14-12-2016, 22:00

Firma sprzedaje najwięcej AGD, ale chce mieć też najwyższą wartość sprzedaży. Pomogą inwestycje. Już przekroczyły 100 mln EUR.

W 2016 r. rynek AGD w Polsce urósł o 5 proc. pod względem ilości i o 7 proc. pod względem wartości.

Whirlpool, którym w Polsce kieruje Andrzej Tuleja, 
zyskał na 500+. O prognozach na 2017 r. nie chce mówić. Dużo zależy od 
sytuacji w gospodarce, na rynku mieszkań i kursu złotego.
Zobacz więcej

DUŻO ZMIENNYCH:

Whirlpool, którym w Polsce kieruje Andrzej Tuleja, zyskał na 500+. O prognozach na 2017 r. nie chce mówić. Dużo zależy od sytuacji w gospodarce, na rynku mieszkań i kursu złotego. Marek Wiśniewski

— W miesiącach wakacyjnych zanotowaliśmy niespotykany wcześniej wzrost sprzedaży. To może być efekt 500+ — mówi Andrzej Tuleja, dyrektor zarządzający Whirlpoola na Polskę i kraje bałtyckie. Whirlpool jest liderem pod względem ilości sprzedanego w Polsce sprzętu. Z informacji „PB” wynika, że ma 17 proc. rynku. Pod względem wartości sprzedaży lepszy jest Elektrolux.

— Nasz cel to 1/5 rynku i pierwsze miejsce zarówno pod względem ilości, jak i wartości — zapowiada Andrzej Tuleja. Whirlpool sporo inwestuje w Polsce, swojej największej bazie produkcyjnej. Firma wydała już na modernizację fabryk ponad połowę z zapowiedzianych w 2015 r. 235 mln EUR. Łącznie do Wrocławia trafi 126 mln EUR, do Radomska ponad 60 mln EUR, a do Łodzi — około 50 mln EUR. Inwestycje nie mają zwiększyć mocy produkcyjnych, chodzi o modernizację i specjalizację zakładów. We Wrocławiu powstaje największa fabryka lodówek wolno stojących w regionie i centrum doskonałości dla zmywarek, w Łodzi — fabryka kuchenek wolno stojących oraz kuchni profesjonalnych dla gastronomii, a w Radomsku specjalnością będą pralki i zmywarki. Firma przestała produkować zmywarki we Wrocławiu, gdzie skoncentruje się oprócz lodówek na piekarnikach i płytach pod zabudowę. Nie będzie też produkować okapów kuchennych i niektórych typów lodówek w Łodzi.

Dziś Whirlpool produkuje w Polsce rocznie 7 mln sztuk sprzętu AGD i zatrudnia 5,5 tys. osób. W Polsce ważną rolę odgrywa też dział R&D, w którym pracuje 350 osób, a jest szansa na więcej. Firma rozważa otwarcie centrum R&D we Wrocławiu. Chodzi o centrum projektowania i tworzenia lodówek dla 11 fabryk, w którym mogłoby pracować 50 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu