Wicepremier Morawiecki rośnie w... spółki

Największym beneficjentem likwidacji resortu skarbu będzie minister rozwoju. Właśnie wzbogacił swoje portfolio, a kadrowa karuzela może znów ruszyć

Z nowym rokiem PiS zgasi światło w Ministerstwie Skarbu Państwa. To, co nie udało się kilku poprzednim ministrom zarządzającym państwowym majątkiem, staje się właśnie faktem. Z informacji „PB” wynika, że w tym tygodniu pełnomocnictwa do nadzoru nad następnymi spółkami skarbu państwa dostał wicepremier Mateusz Morawiecki. Decyzje zapadły na spotkaniu premier Beaty Szydło z zainteresowanymi ministrami.

Henryk Kowalczyk (z prawej), szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, który odpowiada za likwidację resortu skarbu, przyspieszył podział państwowych spółek między nowych nadzorców. Wszystko wskazuje na to, że najwięcej asów trafi do talii wicepremiera Mateusza Morawieckiego.
Zobacz więcej

PIERWSZY KADROWY:

Henryk Kowalczyk (z prawej), szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, który odpowiada za likwidację resortu skarbu, przyspieszył podział państwowych spółek między nowych nadzorców. Wszystko wskazuje na to, że najwięcej asów trafi do talii wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Grzegorz Kawecki

Nowe rozdanie

Przypomnijmy. Pierwszy akordem w procesie likwidacji resortu skarbu było powołanie nowego Ministerstwa Energii. Trafiły do niego firmy energetyczne i paliwowe.

Już na początku roku swoje wpływy powiększył też minister rozwoju. Mateusz Morawiecki przekonał liderów PiS, że do realizacji strategii rozwoju potrzebuje odpowiednich narzędzi. W ten sposób objął nadzorem PKO BP i m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencję Rozwoju Przemysłu czy Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Wszystkie podmioty weszły w skład grupyPolskiego Funduszu Rozwoju, na której barkach spocznie gros zadań związanych z realizacją rządowej strategii. Udało nam się ustalić, jakie jeszcze „srebra rodowe” dostał Mateusz Morawiecki.

— Pełnomocnictwa nadzorcze z datą 22 listopada obejmują: GPW, KDPW, Totalizator Sportowy oraz PZU. Dokumenty podpisał minister Henryk Kowalczyk i są już w spółkach — twierdzi nasz informator. To rozwiązanie tymczasowe, zanim pojawi się w tej sprawie odpowiednie rozporządzenie. Nasze źródła podkreślają, że pozostali ministrowie utrzymają nadzorowane już dzisiaj podmioty, a ich władza może się nawet zwiększyć o kolejne spółki skarbu państwa.

Z największych spółek skarbu wciąż nierozstrzygnięta jest przyszłość KGHM i Grupy Azoty. — Minister energii nie wykazuje zbyt wielkiej chęci do ich przejęcia. Pierwotne ustalenia w ramach rządu mówiły, że Azoty ze względu na plany inwestycyjne wpisujące się w strategię rozwoju trafią do Mateusza Morawieckiego, a spółka wydobywcza, jaką jest KGHM — do ministra energii — mówi nasz rozmówca i zaznacza, że na razie nikt nie dostał odpowiednich pełnomocnictw.

Kolejna runda

Wskazanie nowych nadzorców w spółkach powoduje, że wraca temat roszad personalnych w zarządach i radach nadzorczych. Z nieoficjalnych informacji „PB” wynika, że w pierwszej kolejności możliwe są zmiany w Totalizatorze Sportowym, a fotel prezesa straci Łukasz Łazarewicz. — Co do pozostałych spółek decyzji jeszcze nie ma, ale nie można niczego wykluczyć — twierdzi nasz kolejny informator.

Po wrześniowej dymisji Dawida Jackiewicza ze stanowiska ministra skarbu trwa wymiana kojarzonych z nim prezesów. Krzysztof Tchórzewski odwołał już szefów Lotosu Roberta Pietryszyna oraz Tauronu Remigiusza Nowakowskiego. Zmiana dotknęła także KGHM, w którym Krzysztofa Skórę zastąpił wiceminister rozwoju Radosław Domagalski.

Pojawienie się w spółkach nowej miotły kadrowej może być też wynikiem tego, że za chwilę do Sejmu trafi ustawa o zarządzaniu mieniem państwowym, która daje wiele uprawnień w państwowych firmach premierowi. Kluczowy instrument kontroli to specjalna rada, która będzie nominowała kandydatów do rad nadzorczych reprezentujących skarb państwa. Dodatkowo premier będzie miał wgląd w dokumenty na WZA i pieczę nad kilkudziesięcioma strategicznymi podmiotami, które operacyjnie będą w nadzorze poszczególnych ministerstw. © Ⓟ

]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu