Czytasz dzięki

Więcej drobnicy na torach

opublikowano: 07-09-2016, 22:00

Drugi kwartał 2016 r. przewoźnicy kolejowi zamknęli zwiększeniem przewozów drobnicy o ponad 30 proc.

Przetransportowali ponad 227 tys. jednostek (czyli kontenerów i naczep samochodowych z ładunkami), co stanowiło niemal 343 tys. TEU (czyli odpowiedników standardowego kontenera 20-stopowego). W porównaniu z drugim kwartałem 2015 r. to więcej o 32,28 proc. (jednostki) i o 30,33 proc. (TEU).

Co ciekawe, po raz pierwszy w historii łączna masa towarów w przewozach intermodalnych w drugim kwartale wyniosła ponad 3 mln ton, a praca przewozowa przekroczyła miliard tonokilometrów. Tym samym udział przewozów intermodalnych w transporcie kolejowym wzrósł do 5,79 proc. według masy i o 8,63 proc. według pracy przewozowej.

Jak wynika z danych Urzędu Transportu Kolejowego, w drugim kwartale 2016 r. przewozy intermodalne realizowało dziesięciu licencjonowanych przewoźników. Głównymi graczami, podobnie jak w poprzednich kwartałach, były spółki: PKP Cargo, DB Cargo Polska i Lotos Kolej. Ich łączny udział w rynku to ponad 80 proc. przewiezionej masy i prawie 85 proc. pracy przewozowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane