Wielki short na chińskiej giełdzie

Wciągu zaledwie miesiąca liczba pozycji nastawionych na przecenę jednego z głównych funduszy indeksowych opartych na chińskich akcjach skoczyła pięciokrotnie.

Obecnie krótkie pozycje CSOP w funduszu FTSE China A50 ETF, bo o nim mowa, odpowiadają za 6,1 proc. wszystkich jego jednostek. To może być zła wróżba, ponieważ udział krótkich pozycji ostatnio równie wysoki był w kwietniu ubiegłego roku, czyli w przededniu załamania, które doprowadziło do fali wyprzedaży na globalnych parkietach.

— Inwestorzy mogą sprzedawać na krótko jednostki funduszy indeksowych chińskich akcji, jako część strategii budowania krótkich pozycji na rynkach chińskich aktywów — komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Brett McGonegal, prezes firmy inwestycyjnej Capital Link.

Inwestorzy grają na przecenę akcji z Państwa Środka także w oczekiwaniu na pogłębienie zniżek notowań chińskiej waluty, dodaje Wenjie Lu, strateg banku UBS Group. Maj był dla juana najgorszym miesiącem w tym roku, do czego przyczyniły się słabe dane z gospodarki Chin oraz oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w USA. Od początku roku indeks Shanghai Composite stracił 18 proc., co jest najgorszym wynikiem wśród 93 monitorowanych przez Bloomberga głównych indeksów giełdowych na świecie.

Tymczasem 4,8 proc. pod kreską jest w tym roku Hang Seng, indeks giełdy w Hongkongu, dokąd w największym tempie od ponad roku płyną pieniądze chińskich inwestorów z kontynentu. Szukają tam oni azylu dla swojego kapitału, którego wartość topnieje ze względu na osłabienie juana względem dolara amerykańskiego (dolar hongkoński jest sztywno uwiązany do amerykańskiego). Analitycy zwracają uwagę, że inwestorzy instytucjonalni z Państwa Środka ledwie 1 proc. aktywów ulokowali za granicą i udział ten powinien rosnąć wobec prawdopodobnej dalszej deprecjacji chińskiej waluty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu