WIG20 próbował przebić poziom 1200 punktów

Artur Szymański
03-06-2003, 00:00

Przecena akcji TP SA udaremniła przebicie przez indeks WIG20 psychologicznego poziomu 1200 pkt. Zapał inwestorów schłodziła zgoda MSP na sprzedaż akcji operatora przez Kompanię Węglową.

Do końca czerwca Kompania Węglowa może pozbyć się akcji Telekomunikacji Polskiej, którymi została obdarowana przez Skarb Państwa. Potwierdziły się więc obawy, którymi rynek żył w ubiegłym tygodniu — nawis podaży 46 mln papierów TP SA zaszkodzi notowaniom spółki na giełdzie. Komunikat MSP doprowadził do spadku kursu giełdowego giganta o 2,23 proc., do poziomu 13,15 zł. WIG20, który na początku sesji osiągnął wartość 1202 pkt., zakończył notowania na poziomie 1188,51 pkt., z 0,33-proc. stratą

Analitycy wykluczają, że 3,3 proc.- -pakiet akcji TP SA przejdzie przez rynek.

— 46 mln akcji TP SA nie może trafić na rynek. Doprowadziłoby to do drastycznego spadku kursu na giełdzie — mówi Waldemar Bojara, doradca inwestycyjny DM BOŚ.

Jego zdaniem, akcje zmienią właściciela w umówionych transakcjach poza rynkiem, podobnie jak to było w przypadku sprzedaży akcji TP SA przez BGŻ, BGK i ARP pod koniec ubiegłego roku. Wówczas transakcji dokonywano po cenie 13,10 zł. W ciągu następnych trzech miesięcy kurs spadł do 11 zł. Był to efekt zapowiedzi o zasileniu akcjami spółki właśnie Kompanii Węglowej. Teraz ma być inaczej.

— Notowania TP SA nie powinny obecnie spaść poniżej 13 zł. Piotr Czyżewski, minister skarbu, zapewnił, że nie przekaże kolejnych pakietów akcji operatora innym spółkom Skarbu Państwa — twierdzi Waldemar Bojara.

Wczorajsza sesja miała być tą, podczas której WIG20 wybije się ponad poziom 1200 pkt. Jednak zabrakło wsparcia ze strony największej giełdowej spółki — TP SA.

Na początku sesji indeks szybko rósł. Po kwadransie ustanowił wczorajsze maksimum — 1202,39 pkt. Jednak od tego miejsca rynek zaczął się osuwać, by ostatecznie dzień zakończyć na 0,33-proc. minusie.

Zdaniem obserwatorów rynku, w tym tygodniu nie ma co liczyć na przekonujące przebicie 1200 pkt. Jednak podobne próby, jak wczorajsza, będą podejmowane. Analitycy nie wykluczają, że WIG 20 utrzyma się przez kilka sesji powyżej tego poziomu, ale sytuacja pogorszy się po sobotnio-niedzielnym referendum. Należy się bowiem spodziewać realizacji zysków przez inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Strona główna / WIG20 próbował przebić poziom 1200 punktów