Winterthur poczeka z przejęciami w Polsce

Małgorzata Birnbaum
30-08-2001, 00:00

Winterthur poczeka z przejęciami w Polsce

Markus Dennler, prezes Winterthur Life & Pensions, zapowiada, że w Polsce jego firma będzie umacniać pozycję głównie przez rozwój organiczny. Nie wyklucza przejęć, ale dopiero wtedy, gdy spadnie wycena rynkowa ewentualnych kandydatów do kupna.

Markus Dennler, prezes Winterthur Life & Pensions, działu ubezpieczeniowego w grupie Credit Suisse, nie obawia się, że obecne problemy budżetowe Polski przysporzą problemów jego firmie.

— Jest to możliwe na krótką metę, ale w dłuższej perspektywie jestem spokojny o Winterthur Życie i PTE. Nasze produkty nie zależą od sytuacji makroekonomicznej — zapewnia prezes.

Odrabianie strat

Winterthur Life & Pensions jest obecny w trzech krajach Europy Środkowej i Wschodniej: Polsce, Czechach i na Węgrzech. W Czechach i na Węgrzech jest w czołówce funduszy emerytalnych. W naszym kraju ma dopiero szóstą pozycję w ubezpieczeniach życiowych i na rynku funduszy emerytalnych. Winterthur chce umacniać pozycję przez wzrost organiczny, ale także przez akwizycje.

— Mam nadzieję, że ceny możliwych do przejęcia towarzystw spadną — mówi Markus Dennler.

Firma rozgląda się także wśród innych krajów naszego regionu — na razie bada rynek Słowacji i Słowenii. Priorytetowa jest jednak budowa pozycji w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Umocnieniu firmy — a także cięciu kosztów — ma również pomóc zacieśnienie współpracy między Winterthur Życie i PTE.

Będzie ciężko

Oszczędności planowane są w całej grupie Credit Suisse. Właśnie dlatego firma od stycznia 2002 roku zreorganizuje strukturę. Powstaną dwa podstawowe działy — Winterthur Life & Pensions, zajmujący się obsługą klientów indywidualnych, i Credit Suisse First Boston dla klientów korporacyjnych. Cięcia są konieczne, bo podobnie jak w innych firmach działających na rynku finansowym, także w Credit Suisse spadł zysk. W drugim półroczu zysk operacyjny netto wyniósł 3,3 mld CHF (8,25 mld zł), czyli o 9 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wzrosła natomiast wartość zarządzanych aktywów: o 4,3 proc. — do 1,452 bln CHF (3,6 bln zł).

— Przy obecnej trudnej sytuacji na rynku to dobre wyniki. Cieszy szczególnie wzrost wartości nowych aktywów. Jednak sytuacja na świecie będzie nadal ciężka w trzecim i czwartym kwartale — przewiduje Lukas Muehlemann, prezes grupy Credit Suisse.

Dobre wyniki zanotowały działy ubezpieczeń. Wartość składek netto w Winterthur Insurance wzrosła o 15 proc., a w Winterthur Life & Pensions — o 10 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Winterthur poczeka z przejęciami w Polsce