Włochom grozi wysoka kara za deficyt

opublikowano: 27-05-2019, 20:28

Komisja Europejska rozważa propozycję wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec Włoch w przyszłym tygodniu w związku z brakiem ograniczenia zadłużenia. Może to skutkować nałożeniem na Rzym kary w kwocie nawet 3,5 mld EUR.

Krok ten może być podjęty  w ramach regularnego procesu monitorowania budżetu Unii Europejskiej. Może do tego dojść już 5 czerwca, i oznaczałoby eskalację konfliktu budżetowego Rzymu z Brukselą, który pod koniec 2018 r. spowodował zamieszanie na rynkach. 

Po tej informacji, wzrosła cena  włoskich obligacji, a rentowność  10-letnich obligacji benchmarkowych wzrosła o 6 punktów bazowych do 2,61 procent. 

Aby Włochy zostały ukarane ministrowie finansów UE musieliby podpisać się pod zaleceniem w sprawie procedury nadmiernego deficytu, w którym to momencie można byłoby zażądać „nieoprocentowanego depozytu” w wysokości do 0,2 proc. produktu krajowego brutto - około 3,5 mld EUR. Finansiści musieliby powiedzieć, czy zgadzają się z propozycją komisji - prawdopodobnie na następnym spotkaniu na początku lipca. Jeśli Włochy nie zastosują się do żądania depozytu, stanowiłoby to naruszenie prawa UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu