Włocławek ogranicza niskie emisje

TM
opublikowano: 28-05-2010, 00:00

Smog w centrum miasta? Tak dalej być nie musi — uznały władze lokalnego MPEC i wzięły pieniądze z UE.

Smog w centrum miasta? Tak dalej być nie musi — uznały władze lokalnego MPEC i wzięły pieniądze z UE.

Wciąż jest wiele polskich domów, które są ogrzewane w sposób, który dobrze pamiętają nasi rodzice bądź dziadkowie. Ubocznym efektem stosowania kaflowych pieców i metalowych kóz jest zanieczyszczenie środowiska. I to całkiem spore. O skali problemu świadczy przykład Bełchatowa, który — jak tłumaczył w marcu znany ekspert energetyczny Jerzy Łaskawiec — z domowych źródeł emituje więcej pyłu niż elektrownia, zasilająca jedną trzecią Polski!

Z problemem tzw. niskich emisji spróbowały się zmierzyć władze Włocławka. Wczoraj władze Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) podpisały umowę na dofinansowanie projektu, który wyeliminuje część takich zanieczyszczeń. Spółka kontrolowana przez samorząd wyda niemal 11,5 mln zł na budowę sieci cieplnej w sercu liczącego ponad 100 tysięcy mieszkańców miasta. Jak dodaje prezes Michał Pietraszewski, dofinansowanie z RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego przekroczy 4,6 mln zł. Zlikwidowanych zostanie 31 starych kotłowni.

"Dzięki temu rozwiązaniu ograniczona zostanie liczba pozostających poza kontrolą służb ochrony środowiska, źródeł niskiej emisji, które często odpowiedzialne są za efekt "smogu" w centrum miasta" — informuje spółka.

To będzie także okazja do zarobku przez przedsiębiorców. Przetarg na wykonanie prac zostanie ogłoszony w ciągu dwóch tygodni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu