WMSSE ma odchudzony zarząd

opublikowano: 18-02-2019, 22:00

Na zwołanym w ekspresowym tempie spotkaniu rada nadzorcza odwołała wiceprezes spółki.

Do dwóch razy sztuka. 5 listopada 2018 r. rada nadzorcza Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WMSSE) spotkała się, by odwołać zarząd: prezesa Grzegorza Smolińskiego i jego zastępczynię Małgorzatę Sobieską zu Schwarzenberg. Nie udało się, bo „za” był tylko jeden członek rady, zapewne przedstawiciel Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT), które w strefie gra pierwsze skrzypce. Od tego czasu skład rady znacznie się zmienił, a w ostatni piątek zostało zwołane na poniedziałek nadzwyczajne spotkanie, które odbyło się w Warszawie. Odwołana została Małgorzata Sobieska zu Schwarzenberg.

Powodu nie podano. Nie udało nam się skontaktować z Katarzyną Kopaczewską, naczelnik w MPiT, która jest szefową rady.

— Nie będę komentował — ucina Andrzej Ciopiński, zastępca dyrektora Departamentu Wspierania Polityk Gospodarczych w MF, członek rady.

Z informacji „PB” wynika, że przedstawiciele samorządu zapytali o powód odwołania, ale go nie poznali. Skarb państwa ma w WMSSE 45,77 proc. kapitału. Nadzór nad strefami sprawuje bezpośrednio Jadwiga Emilewicz, szefowa MPiT.

— Zgodnie ze statutem strefy, członków zarządu odwołuje i powołuje rada nadzorcza, która sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki — informuje departament komunikacji MPiT.

— Zarząd nie został zaproszony na spotkanie rady, o odwołaniu dowiedziałam się, bo do spółki przyszła uchwała. Cieszę się, że nie odwołano prezesa Smolińskiego. To były trzy owocne lata. Mamy rozpoczętych wiele tematów, w tym dwie duże inwestycje. Prezes, pewnie z dobrym zastępcą, pociągnie to dalej — komentuje Małgorzata Sobieska zu Schwarzenberg.

Przypomina, że przy poprzedniej próbie odwołania zarządu za jego członkami murem stanęli przedsiębiorcy, którzy wystosowali pismo w tej sprawie do MPiT. Małgorzata Sobieska zu Schwarzenberg to przedstawicielka dawnej Polski Razem Jarosława Gowina. Z Grzegorzem Smolińskim stworzyła zgrany duet. Niewielka strefa, której zdarzało się zamykać ranking wśród 14 SSE, w 2017 r. wydała 36 zezwoleń (była 4.), w których firmy obiecały 1,7 mld zł nakładów (4. miejsce) i 1,5 tys. miejsc pracy (3.), a w 2018 r. zezwoleń i decyzji było 24 (7. pozycja), deklarowane nakłady wyniosły 512,8 mln zł (9.), a miejsca pracy — 327 (10.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane