Wnętrza w nowej odsłonie

opublikowano: 24-10-2016, 22:00

Odświeżanie własnych czterech kątów stało się modne. Metamorfozę przechodzą głównie kuchnie i salony

Idealne mieszkanie Polaków ma 5-8 pomieszczeń, z czego 3-4 to pokoje — wynika z najnowszego badania TNS Polska przeprowadzonego dla salonów Agata. Większość ankietowanych chce urządzać wnętrza samodzielnie, a pomysłów na zmianę aranżacji szuka przede wszystkim w prasie specjalistycznej (47 proc.) i na ekspozycjach mebli w sklepach (46 proc.). Tylko 7 proc. korzysta z pomocy architektów i projektantów.

TRENDY Z PÓŁNOCY:  Polacy coraz chętniej urządzają mieszkania w stylu skandynawskim, który charakteryzują jasne, przestronne wnętrza, pełne stonowanych barw połączonych z ciepłym, surowym drewnem.
Zobacz więcej

TRENDY Z PÓŁNOCY: Polacy coraz chętniej urządzają mieszkania w stylu skandynawskim, który charakteryzują jasne, przestronne wnętrza, pełne stonowanych barw połączonych z ciepłym, surowym drewnem. ARC

Inne ściany

Aż 88 proc. Polaków obecnie urządza albo odświeża dom bądź też planuje zmianę aranżacji wnętrz w najbliższym roku.

— Duże zainteresowanie wynika z tego, że nadal znaczna większość Polaków mieszka w lokalach własnościowych. Dbamy o własne i wkładamy wiele wysiłku w to, jak mieszkamy. Będzie się to jednak zmieniać, będziemy częściej wynajmować, co wpłynie m.in. na naszą mobilność, ale też zmieni stosunek do zamieszkiwanej przestrzeni — uważa Szymon Hanczar, architekt wnętrz.

Katarzyna Rzehak, dyrektor kreatywna w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, dodaje, że jako pierwsze powojenne pokolenia Polaków podróżujemy bez ograniczeń, oglądamy domy, mieszkania i hotele na świecie, mamy dobrą prasę wnętrzarską.

— Tak jak cała Europa chcemy mieć białą kuchnię, szare obicia kanap i foteli, a zapytani, co chcielibyśmy wyremontować najpierw, odpowiadamy też tak jak reszta kontynentu, że kuchnię, a potem salon. Świat ogarnęło kulinarne szaleństwo. Choć chodzimy do restauracji i zamawiamy pizzę, to jednak na niedzielny obiad zapraszamy do siebie i wtedy gotujemy sami. Salon też czeka w kolejce do remontu — to się z kolei wiąże z polską gościnnością i tym, że salonem lubimy się chwalić. Tu przyjmujemy gości i chcemy, żeby to było najbardziej reprezentacyjne miejsce w domu — opowiada Katarzyna Rzehak.

Północna moda

Badanie przeprowadzone dla salonów Agata pokazuje, że aż 15 proc. Polaków interesuje się urządzeniem mieszkania w stylu skandynawskim, który cechuje duża ilość światła, naturalność i dominacja zazwyczaj białych, drewnianych mebli.

Modą „zarazili” nas Szwedzi, którzy aranżują domy zgodnie z zasadą minimalizmu, wykorzystując każdy centymetr przestrzeni i łącząc kilka funkcji w jednym miejscu. Podstawową składową skandynawskiej aranżacji jest drewniana podłoga, która dobrze współgra z minimalistycznym wystrojem. — Podłoga ma rozjaśniać i optycznie powiększać wnętrze. Może być w naturalnym kolorze, bielona lub pomalowana na biało, ale koniecznie powinna być wykonana z drewna — mówi Krzysztof Krusiewicz z serwisu Parkiety24. Powszechna w skandynawskich mieszkaniach biel ma bardzo praktyczny wydźwięk. Na Północy szybko zapada zmierzch, dlatego mieszkańcy tych terenów wybierają jasne barwy dla ścian i podłóg. Wszystko po to, by jak najdłużej zatrzymać dzień pośród zapadającego za oknem zmroku.

Na życzenie

Planując zakup mieszkania na rynku pierwotnym, można samodzielnie zadecydować o jego stylu lub skorzystać z usługi profesjonalisty.

— Choć lokale wykończone pod klucz w inwestycjach standardu popularnego wciąż stanowią wyjątki potwierdzające regułę, to trzeba przyznać, że deweloperzy w ostatnich latach zrobili duży postęp. Większość oferuje potencjalnym nabywcomskorzystanie z jednego z kilku pakietów wykończeniowych. To odpowiedź na potrzeby rosnącej grupy klientów. Ich motywacje bywają różne. Osoby, które kupują mieszkania na wynajem, cenią sobie szybszy czas realizacji, ustandaryzowane rozwiązania i możliwość dokładnego oszacowania kosztów związanych z przygotowaniem lokalu do wynajęcia — opowiada Jarosław Skoczeń, pełnomocnik zarządu Grupy Emmerson.

Nie brakuje też nabywców, którzy po wcześniejszych doświadczeniach z samodzielnie nadzorowanymi ekipami remontowo-budowlanymi nie mają już ochoty przeżywać tej „przygody” po raz kolejny.

— Deweloperzy często oferują rabaty na wykończenie pod klucz podczas akcji promocyjnych, zwiększając tym samym popularność tego rozwiązania. Nie powinniśmy spodziewać się jednak, że w najbliższym czasie w segmencie popularnym mieszkania wykończone pod klucz wyprą lokale oddawane w stanie deweloperskim. Aby mogło się tak stać, nabywcy musieliby zyskać przeświadczenie, że sami nie zorganizują wykończenia mieszkania taniej i lepiej. Nie dla wszystkich czas i wygoda są najważniejsze. Zawsze pozostanie grupa osób, która nie będzie chciała odmówić sobie w pełni samodzielnej aranżacji swojego wymarzonego mieszkania — sumuje Jarosław Skoczeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu