Wojna gazowa obudziła rząd

Mira Wszelaka
opublikowano: 14-01-2009, 00:00

Umowy z Arabami, budowa gazoportu i elektrowni jądrowych to odpowiedź gabinetu Donalda Tuska na potrzebę dywersyfikacji źródeł energii.

surowce i polityka Polska wobec ukraińsko-rosyjskiego sporu

Umowy z Arabami, budowa gazoportu i elektrowni jądrowych to odpowiedź gabinetu Donalda Tuska na potrzebę dywersyfikacji źródeł energii.

Napięcie na linii Moskwa — Kijów, skutkujące wstrzymaniem dostaw gazu przez Ukrainę, zmusiło rząd do reakcji. Na wczorajszym posiedzeniu przyjęto ośmiopunktowy plan działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Znalazły się w nim projekty budowy co najmniej dwóch elektrowni jądrowych, gazoportu, magazynów: gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw, zwiększenie polskiego wydobycia gazu ziemnego, rozbudowa gazowego połączenia międzysystemowego z Niemcami w Lasowie, sprawdzenie możliwości połączenia z Danią i dodatkowo z szelfem Morza Północnego oraz połączenia z gazociągiem Nabucco (poprzez hub gazowy w Baumgarten w Austrii).

Premier Tusk ujawnił, że w najbliższych dniach zamierza podpisać umowy dotyczące dostaw gazu z Kataru.

— To rezultat m.in. mojej wizyty w Katarze i w Kuwejcie. Przedstawiciele Kataru w najbliższych dniach zjawią się w Polsce, aby finalizować kwestie cenowe tego kontraktu — zapowiada premier.

Donald Tusk zamierza także radykalnie przyspieszyć proces inwestycyjny przy terminalu gazowym, czyli tzw. gazoporcie w Świnoujściu.

— Będziemy potrzebowali specustawy, aby zdecydowanie przyspieszyć procedury projektowe, przetargowe, budowlane i administracyjne — dodaje premier.

W przypadku inwestycji dotyczących budowy systemów przesyłowych energii elektrycznej, gazu ziemnego i ropy naftowej oraz budowy i przebudowy magazynów gazu ziemnego (w Wierzchowicach, Mogilnie i Kosakowie) i ropy (w Kosakowie na Pomorzu) rząd liczy na fundusze unijne z działania 10.1 programu Infrastruktura i Środowisko. Na ten cel przeznaczono 765 mln EUR.

Za budowę elektrowni jądrowych (realizacja do 2020 r.) ma odpowiadać Polska Grupa Energetyczna, za budowę terminalu w Świnoujściu (do 2013/14 r.), rozbudowę gazowego połączenia z Niemcami, Danią — Gaz-System, a zwiększenie polskiego wydobycia gazu ma wziąć na siebie PGNiG, które wraz z Gaz-Systemem zajmie się także sprawdzeniem możliwości połączenia z gazociągiem Nabucco.

8:00

Moskwa

Gazprom odkręca kurki

9:46

Moskwa

Gazprom żąda od Ukrainy, by dostarczyła gaz do Europy natychmiast, a nie po 36 godzinach, jak wcześniej mówili ukraińscy specjaliści.

10:00

Kijów

Wałentyn Zemlanski, rzecznik Naftohazu, oświadcza, że postulaty Rosjan, by Ukraina już teraz przekazała odbiorcom europejskim gaz, który Gazprom zaczął tłoczyć, są niemożliwe do spełnienia.

10:09

Warszawa

Gaz płynący z Rosji przez Ukrainę na granicy z Polską powinien pojawić się w środę — mówi Joanna Zakrzewska, rzecznik PGNiG. Dodaje, że nie otrzymała jeszcze żadnego pisma w tej sprawie od Gazpromu-Export.

11:32

Kijów

Naftohaz zażądał od Gazpromu natychmiastowego wznowienia dostaw gazu dla innych państw europejskich przez wszystkie gazociągi tranzytowe leżące na terytorium Ukrainy.

11:50

Kijów

Przywódca prorosyjskiej Partii Regionów Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadcza, że za konflikt gazowy z Rosją należy ukarać przezydenta Juszczenke i rząd premier Tymoszenko. Przemawiając w parlamencie, domaga się raportu dla parlamentu, komisji śledczej ds. nadużyć władzy w kwestii dostaw gazu, dymisji rzadu i początku procedury impeachmentu.

12:01

Moskwa

Aleksandr Miedwiediew, wiceszef Gazpromu, oświadcza, że Ukraina zablokowała wszystkie działania związane z tranzytem do Europy.

12:10

Woroneż

Kontroler Gazpromu informuje, że Ukraina nie przyjmuje rosyjskiego gazu i surowiec przestał docierać na jej terytorium. Dodaje, że dzieje się tak "z nieznanej przyczyny".

12:20

Moskwa

Aleksandr Miedwiediew, wiceszef Gazpromu, zarzuca USA, że aranżują ukraińskie działania w sporze gazowym Kijowa z Rosją.

12:23

Kijów

Rzecznik Naftohazu oświadcza, że Ukraina nie przyjmuje gazu z Rosji, gdyż warunki przesyłu są dla niej nie do zaakceptowania.

12:25

Bruksela

Rzeczniczka Komisji Europejskiej oświadcza, że tranzytem przez Ukrainę gaz nie płynie wcale lub płynie go bardzo mało, a "sytuacja jest bardzo poważna".

12:33

Kijów

Rzecznik Naftohazu informuje, że Ukraina nie może zaakceptować ani objętości, ani kierunku (którego nie ustalono z Naftohazem) przesyłanego z Rosji gazu.

12:49

Moskwa

Agencja Ria Nowosti informuje, że międzynarodowi obserwatorzy nie zostali dopuszczeni do centrum dyspozycyjnego Naftohazu. Ciśnienie gazu w stacji Sudża wzrosło do 75 atmosfer, a pobór na wejściu od strony ukraińskiej wynosi 0.

13:00

Bruksela

Komisja Europejska informuje, że unijni eksperci mający monitorować przepływ rosyjskiego gazu nie mają pełnego dostępu do stacji, które mieli kontrolować na Ukrainie i w Rosji.

13:19

Bruksela

Komisja Europejska informuje, że jej szef w rozmowie z premierem Rosji Putinem wyraził rozczarowanie poziomem dostaw gazu w kierunku Unii oraz poziomem dostępu unijnych obserwatorów do punktów rozdzielczych gazu, w tym także w Moskwie.

13:21

Kijów

Przesłane Naftohazowi zlecenie Gazpromu wznowienia tranzytu gazu to prowokacja, a zawarte w nim warunki techniczne są niemożliwe do spełnienia — oświadcza Bohdan Sokołowski, przedstawiciel prezydenta Ukrainy ds. bezpieczeństwa energetycznego.

13:33

Kijów

Prezydent Ukrainy polecił resortom siłowym wzmocnienie ochrony stacji przesyłu gazu.

15:01

Kijów

Juszczenko polecił przygotowanie szczegółowego protokołu w sprawie tranzytu gazu. Nie wyklucza także, że podstawą tych wydarzeń była chęć zmiany ideologii zarządzania, eksploatacji oraz włąsność (ukraińskiego) systemu gazowniczego.

15: 57

Kijów

Wiktor Juszczenko podkreśla, że konflikt gazowy jest obliczony na promocję Nord — Stream.

16: 03

Moskwa

Gazprom informuje, że podaje gaz w kierunku Bałkanów i Słowacji, ale Ukraina go nie przepuszcza.

16: 36

Moskwa

Po rozmowach telefoniczych W. Putin zapwowiedział, że w środę (dziś) przylecą do Moskwy na rozmowy premierzy Bułgarii i Słowacji.

Mira

Wszelaka

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane