Wrogie przejęcie Chemoservisu w prokuraturze

opublikowano: 07-03-2016, 22:00

Prezes spółki zawiadomił prokuraturę o przestępstwie przy próbie przejęcia jego firmy. W tle są tajemniczy pełnomocnicy i sfałszowane dokumenty.

Ostatnie dni dla Wojciecha Mazura, prezesa giełdowego Chemoservisu-Dwory (ChD) są wyjątkowo gorące. 1 marca odebrał telefon z obsługujących spółkę banków, że ktoś przedstawiający się jako nowy prezes spółki próbuje wypłacić pieniądze z jej rachunków (było na nich około 10 mln zł). Tego samego dnia w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) ustalił, że dzień wcześniej, czyli 29 lutego, sąd wykreślił z rejestru tak jego, jak całą radę nadzorczą i zastąpił ich nowymi osobami. A w nocy z 1 na 2 marca, około godziny 3.30 przedstawiciele rzekomych nowych władz wtargnęły do siedziby ChD w Oświęcimiu.

— To wszystko było dla mnie totalnie zaskakujące i szokujące. Policja, którą wezwaliśmy, nie mogła wobec tych osób podjąć żadnych czynności, bo zgodnie z dokumentami byli przedstawicielami firmy. Szczęśliwie już 2 marca doprowadziliśmy do przywrócenia rejestru spółki do stanu zgodnego z prawem i uchroniliśmy jej majątek przed oszustami, którzy działali jak zorganizowana grupa przestępcza — mówi Wojciech Mazur, prezes ChD.

Poróżnieni koledzy

Od dłuższego czasu największymi akcjonariuszami giełdowej spółki, działającej w branży chemicznej, petrochemicznej i energetycznej, są dwie firmy z powiatu płockiego: Revico (30,9 proc. akcji) i Petro Mechanika (PM; jeszcze niedawno 23,4, a dziś 12,9 proc. akcji). Ich prezesi: Edward Sosnowski i Wojciech Mazur, od lat są dobrymi znajomymi. W ostatnich miesiącach inwestycja w ChD mocno ich jednak poróżniła. Do starcia doszło na walnym oświęcimskiej spółki, które odbyło się 3 listopada 2015 r.

Wtedy to okazało się, że Revico z poplecznikami dysponuje 7,9 mln głosów, a PM i sojusznicy 8,4 mln głosów. Przewagę PM zapewniła m.in. firma Eviction, powiązana z Pawłem Narkiewiczem, znanym w przeszłości inwestorem giełdowym (rozdawał karty m.in. w Calatravie Capital, Mostostalu Export i PC Guardzie). To m.in. głosy Eviction sprawiły, że z rady nadzorczej ChD odwołano przedstawicieli Revico, a powołano tych związanych z PM oraz Tomasza Pańczyka, od lat bliskiego współpracownika Pawła Narkiewicza.

Podrobione raporty

To, co się wydarzyło później, można odtworzyć z dokumentów,znajdujących się w KRS. Z relacji Wojciecha Mazura wynika, że 22 grudnia 2015 r. odbyło się rzekome walne ChD, w którym brali udział (nie osobiście, ale przez pełnomocników) Revico i członkowie jego zarządu: Edward Sosnowski, Jarosław Sosnowski i Andrzej Gastołek. I na tymże walnym wybrano nowe władze ChD.

— Następnym krokiem było złożenie wniosku do KRS o wpis tychże rzekomych władz. Dołączono do niego podrobione raporty giełdowe ESPI, o autentycznych numerach, ale zupełnie inną treścią, informującą o zwołaniu niby-walnego — informuje Wojciech Mazur.

Jego zdaniem, oprócz prób wypłaty pieniędzy z kont giełdowej spółki, uzurpatorzy próbowali przejąć klucze ESPI i powołać swoich ludzi do organów spółek zależnych ChD. O wszystkim, jak informuje Wojciech Mazur, powiadomione zostały organy ścigania. Co na to wszystko przedstawiciele Revico? Czy wiedzieli o działaniach podjętych przez ich pełnomocników? Nie wiadomo. Edward Sosnowski w poniedziałek nie odbierał telefonów, a w biurze zarządu Revico usłyszeliśmy, że wszyscy członkowie zarządu są w delegacji i będą mogli rozmawiać dopiero za kilka dni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu