Wspólny front liderów start-upów

opublikowano: 24-03-2014, 00:00

Szef Polski Przedsiębiorczej chce, by korporacje dojrzały potencjał polskich naukowców.

Miesiąc temu izraelski fundusz Pitango wraz z Investinem zapowiedzieli ściągnięcie do Polski ponad 100 mln zł na inwestycje, głównie w projekty naukowe. Teraz na ten segment postawić chce też kilka znanych nazwisk z rynku start-upów. Tomasz Czechowicz z MCI, Marek Borzestowski z Giza Polish Ventures, Teresa Kamińska (szefowa Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego), Piotr Kuszewski z BGK oraz Dariusz Żuk, prezes Polski Przedsiębiorczej, spotkają się dziś roboczo, dyskutując nad wspólnym frontem w sprawie start-upów, kiełkujących na uczelniach wyższych.

NIE TYLKO PIENIĄDZE:
 Dariusz Żuk, prezes Polski Przedsiębiorczej, uważa, że pieniądze w branży start-upów to nie wszystko. Namawia innych uczestników rynku do uszczelnienia ekosystemu inwestycji w młode firmy. [FOT. WM]
NIE TYLKO PIENIĄDZE: Dariusz Żuk, prezes Polski Przedsiębiorczej, uważa, że pieniądze w branży start-upów to nie wszystko. Namawia innych uczestników rynku do uszczelnienia ekosystemu inwestycji w młode firmy. [FOT. WM]
None
None

— Celem jest klaster złożony z liderów, wspierający komunikację między poszczególnymi podmiotami zajmującymi się startupami. Chcemy uszczelnić ekosystem, ale niekoniecznie kopiować np. izraelskie rozwiązania — mówi Dariusz Żuk.

Pompowanie systemu

Szef Polski Przedsiębiorczej, mówiąc o Izraelu, nawiązuje do gościa specjalnego dzisiejszej debaty — Yossi Smolera. To człowiek, który od lat zarządza izraelskimi inkubatorami technologicznymi. Yossi Smoler podkreśla, że same pieniądze pompowane w projekty technologiczne nie dadzą sukcesu. Potrzebny jest system. Ten izraelski owocuje od lat.

— W sumie nasz system został podlany 700 mln USD przez ponad dwie dekady — wyliczył niedawno Yossi Smoler.

— Nasza idea nie zakłada jednak kolejnej spółki, która będzie zdobywać finansowanie. System ma się zgrać w inny sposób. Każdy ma wspierać się w ramach swojej specjalizacji. Docelowo klaster ma być pomostem między start-upamia korporacjami — tłumaczy Dariusz Żuk. Korporacje w kontekście klastra pojawiają się nieprzypadkowo.

Pomysłów na polskich uczelniach nie brakuje, często nie jest także problemem ich finansowanie w małej skali. Problem zaczyna się, gdy naukowcy szukają wsparcia większego biznesu.

Idąc w dół

Jak zatem zapchać zleceniami rodzące się technologiczne perełki? Odpowiedź wydaje się prosta i intuicyjna, jednak jej realizacja może zająć długie lata.

— Trzeba pytać korporacji, czego potrzebują, i z taką informacją iść na dół, aż do zespołów naukowych. Obecnie często jest tak, że fundusz lub duża firma szuka projektów na uczelni, działających, sprawdzonych, z globalną ambicją. Nie znajduje ich i twierdzi, że w Polsce z takimi inwestycjami jest słabo. A jest słabo, ale pod kątem organizacji całego procesu — uważa Dariusz Żuk.

Zarówno Tomasz Czechowicz, jak i Marek Borzestowski uważają, że na rynku inwestycji w technologie potrzeba ściślejszej kooperacji. Jednak zastrzegają, że od posłuchania Yossi Smolera do ewentualnej decyzji o klastrze droga wcale nie taka bliska. — Zobaczymy, co będzie na spotkaniu — mówi tylko Tomasz Czechowicz.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Polecane