Wszystkim po równo

DI, DGP
opublikowano: 04-01-2011, 11:35

Nowe przepisy pozwalają się domagać podwyżki, jeśli dostał ją kolega - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jeśli firma da podwyżkę jednemu ze zleceniobiorców lub samozatrudnionemu, pozostali też mogą się jej domagać. I żądać odszkodowania. Jest to efekt nowych przepisów obowiązujących od początku roku. Pracodawcy nie mogą już dowolnie ustalać warunków zatrudnienia osób na podstawie umów cywilnoprawnych. Jak czytamy w DGP, ustawa o równym traktowaniu zakazuje takiej dyskryminacji. Jeśli zleceniobiorcy lub samozatrudnieni uznają, że firma traktuje ich gorzej od innych zatrudnionych, mogą się domagać zaniechania naruszeń i wypłaty odszkodowania.

None
None

"Dziennik Gazeta Prawna" zaznacza, że nie muszą tego udowadniać, wystarczy, że wykażą prawdopodobieństwo takiej sytuacji. To firma będzie musiała udowodnić, że nie dyskryminowała swoich podwładnych.

Nowe przepisy pozwalają także na uzyskanie odszkodowania na przykład przez osoby, które nie mogą się leczyć lub uczyć w Polsce ze względu na przykład na rasę lub narodowość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, DGP

Polecane