Czytasz dzięki

Wszystko sprzysięgło się przeciw polskim akcjom

opublikowano: 21-08-2019, 13:01

Polski rynek akcji jest w tym roku pod presją wyjątkowo niekorzystnej kombinacji, jeśli chodzi o przepływy kapitału z różnych źródeł. Niekorzystnej, choć zapewne częściowo przynajmniej przejściowej - uważa Tomasz Hońdo, analityk Quercus TFI.

1. Odpływy z funduszy rynków wschodzących - jak wylicza J.P. Morgan, odpływy z emerging markets trwają już od piętnastu tygodni. Od początku roku uciekło z nich 14,1 mld USD.

Saldo nabyć i umorzeń w globalnych funduszach rynków wschodzących od początku danego roku (mld USD)

Źródło: J.P. Morgan

2. Niekorzystne rewizje w koszyku rynków wschodzących - czytaj więcej...

3. Odpływy kapitału z krajowych funduszy akcji i absolute return - od początku roku saldo nabyć i umorzeń w funduszach akcji polskich wyniosło (do lipca) -817 mln zł, a do tego doszło jeszcze -1737 mln zł w przypadku funduszy absolutnej stopy zwrotu (z których większość ma w portfelach polskie akcje)

4. Sprzedaż akcji przez OFE w obliczu nadchodzących zmian - wg wyliczeń DM Trigon Otwarte Fundusze Emerytalne od początku roku sprzedały polskie akcje za 4 mld zł. Najwyraźniej OFE chcą mieć zapas gotówki w obliczu konieczności przekazania do ZUS tzw. opłaty przekształceniowej obciążającej środki przenoszone przez ich posiadaczy na prywatne konta emerytalne (ma wynieść 15%). Obecnie OFE mają ponad 7% aktywów w depozytach bankowych i ponad 9% w papierach dłużnych.

- Czy i kiedy te negatywne trendy mogą się skończyć? Trudno jest wyrokować w sprawie przepływów w krajowych i zagranicznych funduszach inwestycyjnych, bo te w dużym stopniu są pochodną koniunkturą (klasyczne "sprzężenie zwrotne"). Wiadomo natomiast, że takie trendy w przeszłości potrafiły dość łatwo się zmieniać. Z kolei jeśli chodzi o fundusze krajowe, to odpływy są już tej skali co w okresie wielkiej bessy w 2008 roku... - pisze w codziennym raporcie Tomasz Hońdo.

Jego zdaniem, w wprawie OFE jest sporo niewiadomych.

- Nie wiadomo jaki odsetek przyszłych emerytów zdecyduje się przenieść środki na prywatne konta, a jaki do Funduszu Rezerwy Demograficznej w zamian za wirtualny zapis w ZUS, tak więc nie wiadomo jakie będzie ostatecznie obciążenie z tytułu opłaty przekształceniowej. Nie wiadomo również jaką politykę będą prowadziły "nowe OFE", czyli fundusze zarządzające środkami przeniesionymi na konta - dodaje.

Jak zaznacza, ryzykowne byłoby jednak zakładanie, że ten trend musi być nieuchronnie kontynuowany.

- Odpływy z funduszy rynków wschodzących mogą łatwo zmienić się w napływy. Z krajowych funduszy odpłynęło już tyle pieniędzy, ile w czasie wielkiej bessy. Jednocześnie bilans przepływów powinien pomału poprawiać rozwój PPK - podsumowuje analityk Quercusa.

 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu