Wybierając OFE, postaw na jakość

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 19-06-2013, 00:00

Efekty zarządzania, szczególnie w długim terminie, to podstawowe kryterium przy wyborze funduszu. Ważne są też koszty i poziom obsługi klientów

Przyszłość OFE to jeden z gorętszych tematów ostatnich tygodni. Na rządowy raport z przeglądu systemu emerytalnego obserwatorzy rynku czekają z niecierpliwością, bo choć radykalnych zmian raczej nikt się nie spodziewa, to pewne jest, że w obecnej formie OFE nie przetrwają. Propozycji jest kilka: począwszy od ograniczenia składki, skończywszy na dobrowolności uczestnictwa, o której mówił w ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk. Z sondy przeprowadzonej przez Pb.pl, wynika, że w przypadku takiego rozwiązania aż 75 proc. ankietowanych czytelników zadeklarowało wierność OFE. Dla osób, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową i — na razie — muszą zdecydować się na któryś z funduszy, przygotowaliśmy kilka porad.

None
None

Poszukaj wyższych zysków...

Przy długim horyzoncie inwestycyjnym nawet 1 pkt proc. różnicy w wyniku w skali roku może znacząco wpłynąć na ostateczną wielkość naszej emerytury. Dlatego warto śledzić i porównywać osiągnięcia zarządzających i wybierać te fundusze, które mogą pochwalić się wysokimi i powtarzalnymi wynikami. Komisja Nadzoru Finansowego co pół roku podaje zestawienia stóp zwrotu OFE, a także wysokość średniej ważonej oraz minimalną wymaganą stopę zwrotu. I choć krótkoterminowe wyniki OFE są do siebie bardzo zbliżone, to już w dłuższym terminie różnica pomiędzy najlepszym a najgorszym może wynieść nawet kilka punktów procentowych i jest efektem obranej strategii inwestycyjnej poszczególnychfunduszy. Największe znaczenie ma selekcja spółek, ich waga w portfelu i dywersyfikacja. Skoncentrowany portfel z dobrze wyselekcjonowanymi walorami maksymalizuje zysk, lecz trefne typy inwestycyjne przy słabo zróżnicowanym portfelu zwiększają ryzyko straty. Dobrze tę zależność widać na przykładzie stóp zwrotu za 2012 r. OFE Polsat (przejęte przez PKO PTE) i OFE Allianz to fundusze, które na koniec grudnia ubiegłego roku posiadały najmniej spółek w portfelu — odpowiednio 64 i 83. Allianz wypracował 18 proc. zysku, a OFE Polsat jedynie 14,6 proc.

…i niższych opłat

Wyniki osiągane przez OFE, a tym samym emerytury, mogłyby być dużo wyższe, gdyby nie wiele opłat, jakimi obciążane są przekazywane składki. Najmocniej klientów dotykają dwie z nich: manipulacyjna oraz za zarządzanie aktywami. Wysokość tej pierwszej wynosi średnio 3,5 proc. od każdej wpłaty, co oznacza, że już na starcie mniej pieniędzy pracuje na naszą emeryturę. Kilka funduszy wprowadziło jednak promocję. Allianz OFE pobiera 3,45 proc., a PKO OFE od 19 lipca obniży opłatę do 3,4 proc. Wysokość wynagrodzenia za zarządzanie zależy natomiast od wielkości aktywów — im wyższe, tym niższe opłaty. W ING OFE, największym funduszu emerytalnym w Polsce, który zarządza 65 mld zł, miesięczna opłata za zarządzanie wynosi 0,24 proc., podczas gdy w najmniejszym — OFE Warta (3,6 mld zł aktywów) sięga 0,45 proc.

Nasz klient, nasz pan

Często zapomnianym, ale nie mniej ważnym kryterium przy wyborze funduszu, jest także poziom obsługi klienta. Uczestnik powinien mieć zapewniony łatwy i szybki dostęp do najważniejszych informacji, takich jak stan rachunku czy wartość jednostki rozrachunkowej. Warto też pamiętać, że na każde żądanie członka funduszu OFE mają obowiązek przekazać tzw. prospekt informacyjny. Raz w roku powinny wysyłać także informację o terminach wpłat składek i wypłat transferowych, ich przeliczeniu na jednostki rozrachunkowe oraz dane dotyczące stóp zwrotu. Ważnym źródłem wiedzy są również roczne sprawozdania finansowe, z których można się dowiedzieć, jaką politykę inwestycyjną fundusz stosował, w co inwestował, na czym stracił, a na czym zyskał. Jeśli nasz OFE z jakichś względów nas nie satysfakcjonuje, możemy go w każdej chwili zmienić na inny. Wystarczy wypowiedzieć umowę z dotychczasowym funduszem i podpisać z nowym, a zgromadzone pieniądze zostaną przeniesione w ramach tzw. wypłaty transferowej. Osoby, które rozpoczęły pierwszą pracę i nie wybrały w ustawowym terminie OFE, są przypisywane do jednego z nich w drodze losowania ZUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane