Wydruk z obłoków

opublikowano: 10-10-2012, 00:00

Prawie 40 proc. osób przyznaje, że zaczynają pracować, nim przyjadą do biura — wynika z raportu „iPass Mobile Workforce Report”.

Inne, przygotowane przez IDC, badanie pokazuje, że ponad połowa menedżerów i specjalistów, którzy w codziennej pracy wykorzystują smartfony, nie może drukować bezpośrednio z tych urządzeń, choć chcieliby takiego udogodnienia. Co istotne, problemem nie są już technologie, ale raczej to, że przedsiębiorstwa niedostatecznie z nich korzystają.

Niepotrzebny opór

— Niestety, wiele firm nadal inwestuje w infrastrukturę drukującą w swoich siedzibach, co nie do końca pasuje do wciąż zmieniających się okoliczności. Często w tych przedsiębiorstwach nie ma nawet miejsca, w którym można by zainstalować maszyny. Dlatego raczej trzeba stawiać na druk w chmurze — uważa Maciej Nuckowski, dyrektor działu usług Xerox Polska. Odpowiedzią na wzywania związane z urządzeniami przenośnymi są m.in. nowe rozwiązania Xeroksa — Printback i Mobile Print, które pozwalają korzystać ze sprawdzonych usług zarządzania środowiskiem wydruku w biurze, jednocześnie otwierając je na pracowników zdalnych. Wynikające z tego korzyści najbardziej widać w przedsiębiorstwach o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

— Oferujemy również bezpłatną aplikację PrintBack do druku z urządzeń mobilnych, która zapewnia użytkownikom dostęp do drukarki podłączonej do komputera Mac lub PC poprzez Google Android lub urządzenia z systemem Apple iOS. Dokument tekstowy, arkusz, prezentację, zdjęcie lub stronę internetową przesyła się za pośrednictwem poczty e-mail albo usługi Dropbox, czyli serwisu do przechowywania i współdzielenia plików, z urządzenia mobilnego do domyślnej drukarki zainstalowanej na stacji roboczej Mac lub PC — wskazuje dyrektor Nuckowski. Zdalne drukowanie umożliwia także rozwiązanie o nazwie HP ePrint. Dokument, który wysyła się do wydruku, najpierw trafia do HP ePrint Center, czyli tzw. chmury, a później w odpowiedniej formie wędruje do drukarki.

— Wystarczy, że właściciel smartfonu zamieści dokument w załączniku wiadomości i wyśle na adres e-mail przyporządkowany do maszyny drukującej (adres ten można dowolnie zmieniać) w miejsce, gdzie jest on w danej chwili potrzebny. Po wysłaniu dokumentu np. z Berlina jest on automatycznie wydrukowany przez drukarkę HP znajdującą się w odległym nawet miejscu, np. w Pucku, Poznaniu czy Wrocławiu — tłumaczy Robert Sekuła, kierownik grupy produktów dla biznesu w dziale druku i przetwarzania obrazu w HP Polska.

Jak podkreśla, korzyści z mobilnego druku dostrzega coraz więcej firm i instytucji, m.in. hotele Hilton w Krakowie i Gdańsku, a także Swiss Post. Ten największy w Szwajcarii dostawca usług pocztowych i kurierskich wprowadził w swoich placówkach HP ePrint Public Locations, dzięki czemu nie tylko pracownicy, ale i klienci mogą drukować i przekazywać dokumenty bez względu na to, gdzie się akurat znajdują.

Oszczędnie i bezpiecznie

Aby zaoferować klientom kolejne narzędzia upraszczające codzienne biurowe czynności i redukujące koszty operacyjne, producenci nawiązują współpracę z dostawcami rozwiązań sieciowych (np. Xerox z firmą Cisco). Stawką w tej grze, oprócz lepszej jakości druku i oszczędności, jest bezpieczeństwo danych.

— Druk w chmurze jest chroniony przez najnowsze filtry antyspamowe, m.in. spamhaus czy spamcop, oraz programami antywirusowymi. Co więcej, użytkownik może stworzyć w serwisie HP ePrint Center listę bezpiecznych nadawców, czyli adresów e-mail i tylko od nich drukarka HP będzie akceptowała wiadomości do druku. W razie jakiegokolwiek podejrzenia o nieprawidłowość można z miejsca anulować wydruk albo stworzyć za pośrednictwem wspomnianego serwisu nowy unikatowy adres e-mail drukarki — uspokaja Robert Sekuła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu