Wynajem coraz bardziej opłacalny

opublikowano: 27-01-2015, 00:00

Rozwojowi polskiego rynku najmu sprzyjają m.in. zmiany w prawie i nowe zjawiska socjologiczne

W dużych miastach około 10 proc. mieszkań jest kupowanych z przeznaczeniem na wynajem. Eksperci spodziewają się, że w 2015 r. odsetek ten wzrośnie do 12-15 proc.

— Należy pamiętać, że utrzyma się znaczące zróżnicowanie tej proporcji na poszczególnych rynkach: w Warszawie nawet do 20 proc. mieszkań może być kupowanych inwestycyjnie, podczas gdy w mniejszych miastach, jak Sieradz czy Ełk, będzie to znacznie mniej niż 10 proc. — tłumaczy Artur Kaźmierczak, prezes Mzuri Investements.

Motory rozwoju

Rozwojowi rynku najmu sprzyjają zmiany w regulacjach prawnych oraz atrakcyjność inwestycyjna nieruchomości.

— Komisja Nadzoru Finansowego od kilku lat konsekwentnie wymusza na bankach coraz większą ostrożność przy udzielaniu kredytów hipotecznych. Zwiększenie wymaganego wkładu własnego do 10 proc. — i to nie uwzględniając kosztów transakcji, np. notariusza, rzeczoznawcy czy podatku od czynności cywilnoprawnych — sprawi, że powiększy się grupa osób bez zdolności kredytowej, co przełoży się na większy popyt najemców — tłumaczy Artur Kaźmierczak.

Wzrostowi rynku najmu sprzyjają też zjawiska socjologiczne. Rośnie mobilność pracowników. Coraz więcej młodych osób nie chce wiązać się z jednym miastem i zakłada możliwość przeprowadzki. Stale rośnie również odsetek rozwodów, co dodatkowo wymusza większy popyt na mieszkania.

— Już w 2015 r. powinno się to przełożyć na wzrost czynszów. W największych miastach czynsz za wynajem niewielkiego mieszkania wynosi około 980 zł miesięcznie plus opłaty i media. Spodziewam się, że ta kwota wzrośnie nie więcej niż o około 3 proc., czyli do około 1010 zł. Trzeba pamiętać, że kwota ta różni się w poszczególnych miastach, np. w Łodzi czy w Katowicach wynosi około 670 zł plus opłaty i media, w Trójmieście 1 230 zł, zaś w Warszawie 1320 zł — wylicza Artur Kaźmierczak.

Zapewnia, że w 2015 r. r. nieruchomości będą jeszcze bardziej opłacalną inwestycją niż w latach poprzednich, zwłaszcza dla osób, które nie akceptują wysokiego ryzyka. Wynika to z bardzo niskiego poziomu stóp procentowych w Polsce i w wielu krajach rozwiniętych. O ile dwa lata temu mieszkania na wynajem przynosiły półtora-dwa razy tyle co np. lokata w banku, dzisiaj jest to 2-3 razy tyle co najlepsze depozyty.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Warto skorzystać

Podobne wnioski płyną z badania Home Brokera i Domiporta.pl. Pokazują one, że rentowność mieszkań na wynajem rośnie i to dosyć szybko. Od ubiegłorocznych wakacji do listopada 2014 r. wskaźnik ten poszedł w górę o 0,46 proc. (z 3,87 proc. do 4,33 proc.). Tak wysokiej rentowności najmu nie odnotowano od listopada 2012 r.

— Najbardziej opłaca się inwestować w mieszkanie na wynajem w największych miastach. Z analizy danych o stawkach najmu pochodzących z serwisu Domiporta.pl i cenach transakcyjnych z Home Broker i Open Finance wynika, że największy potencjał ma zakup mieszkania na wynajem w Gdańsku, gdzie oczekiwana rentowność wynosi 4,82 proc. netto w skali roku — tłumaczy Maciej Górka z Domiporta.pl.

Warto pamiętać, że ujęcie netto oznacza uwzględnienie w obliczeniach nie tylko podatku i kosztów związanych z prowadzeniem tego rodzaju działalności, ale i ryzyko związane z poszukiwaniami najemców (przy założeniu, że mieszkanie ma lokatorów przez 10,5 mies. w roku). Na małe zyski z najmu nie powinni narzekać także właściciele mieszkań we Wrocławiu (4,76 proc.), Łodzi (4,58 proc.) i Warszawie (4,55 proc.). Znacznie gorzej jest w Krakowie (4 proc.), Gdyni (3,96 proc.) i Poznaniu (3,62 proc.).

— Przez ostatnich 12 miesięcy oczekiwana rentowność najmu najbardziej wzrosła we Wrocławiu (o 0,47 pkt. proc.), a spadła w Poznaniu (o 0,27 p. p.). Średnia dla siedmiu najważniejszych dla rynku nieruchomości miast wzrosła w tym czasie o 0,13 pkt. proc. — podsumowuje Marcin Krasoń, analityk Home Broker.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane